Udržitelná móda není jen pouhým trendem dnešní doby. Statistiky dlouhodobě ukazují, že vliv textilního průmyslu na naši planetu je markantní. Proto se dnes podíváme na deset věcí, které jste o udržitelné módě možná dosud nevěděli!
… biobavlna je mnohem vhodnější než klasická bavlna?
Klasická bavlna tvoří okolo 50 % všech materiálů k výrobě oděvů. Užívání chemikálií a velkého množství vody k pěstování je však problém. Pěstitelé bavlny kvůli svým metodám vyprodukují zhruba 18 % veškerých pesticidů na světě. Výroba 1 kilogramu bavlny potřebuje 10 000 litrů vody. Oproti tomu pro výrobu biobavlny se spotřebuje pouhých 100 litrů vody.
… přírodní materiály předčí veškerou syntetiku?
Oblečení z přírodních materiálů mají mnohem vyšší životnost. Netrpí cuckovatěním ani prošoupáním. Oproti tomu syntetika je náchylná na ztrátu barvy, tvaru i kvality během několika vyprání. A pamatujte: Přírodní materiály se snáze rozkládají.
… udržitelná móda není drahá a může si ji dovolit každý?
Díky různým bazarům a second handům si udržitelnost může dovolit opravdu každý. Nemusíte hned vtrhnout do drahého eko obchodu. Zkrátka si vyberte kousek z druhé ruky. Ušetříte a budete originální!
… secondhandy značně přispívají udržitelnému způsobu života?
Bazary sbírají oblečení, které někdo jiný už nechtěl. Předcházejí tak plýtvání a zbytečnému vyhazování dosud pěkných kousků. Oděvy ze second handů v našem šatníku omezují koupi nově vyrobeného šatstva a tím šetří planetu.
… barefootové boty jsou vhodnější než běžné boty?
Už jste někdy rozlepili své tenisky do základu? Asi byste se divili, co pod vložkou najdete. Samá lepidla, kusy látek a kartonů, gumy… Oproti tomu vhodně zvolená barefoot obuv může obsahovat pouze kožený vršek i vnitřek, tkaničky a pryžovou podrážku. Navíc je mnohem zdravější a déle vydrží!
… upcycling vám ušetří spoustu peněz?
Máte starý svetr? Nevyhazujte ho. Rozpárejte ho a uháčkujte si místo toho ponožky, čepici nebo dekorativní košík. Ani starý ručník s dírami nemusí skončit na skládce. Rozstříhejte ho na menší dílky a používejte je jako hadříky na úklid.
… fast fashion je hlavním problémem v oblasti udržitelné módy?
Roční spotřeba uhlí na výrobu veškerého oblečení je 145 milionů tun. V případě vody jde o zhruba 7,6 trilionů litrů. Kromě toho většina oděvů obsahuje mikroplasty, které následně putují do pitné vody. Kvalita oděvů je nízká, a tak všechny záhy končí na skládkách.
… každou vteřinu se na skládce objeví jeden nákladní vůz se starým oblečením?
Pouze 1 % vyrobeného oblečení se vrací zpět do textilního průmyslu. Zhruba 13 % oblečení se recykluje někde jinde.
… 60 % nového oblečení končí do jednoho roku na skládce?
Kvalita oděvů z obchodních řetězců je tak nízká, že společně s nedostatečným tříděním oblečení dochází k jeho brzkému vyhození. Bavlněné tričko se rozkládá 2-5 měsíců. Co teprve to syntetické, plné mikroplastů?
… umělá vlákna tvoří zhruba 40 % veškerých vyrobených vláken?
Výše jsme několikrát zmínili mikroplasty. Tady vidíme, kolik se jich skutečně vyrábí. Dopad na planetu si pak snadno domyslíme. Výsledek je katastrofální. V konečně fázi se mikroplasty vsakují do půdy na skládkách, do pitné vody při praní prádla a konzumují je i ti nejdrobnější živočichové, kteří s rozkladem odpadu pomáhají. Dobrá zpráva: Mikroplasty se z oblečení koupeného v second handu již neuvolňují. To zařídil předchozí majitel.