Odborníci radí nechat vlasy po umytí uschnout přirozeným způsobem. Ovšem někdy není zbytí a člověk musí přistoupit k fénovaní vlasů, aby jejich uschnutí urychlil.
V létě vlasy usychají poměrně rychle a mnohdy není problém vyrazit ven ještě s vlhkými vlasy. Ovšem na podzim a v zimě je to horší. Když už si tedy musí člověk vlasy vysušit pomocí fénu, je vhodné nedopouštět se chyb, které by se podepsaly na jejich kvalitě.
Špatná teplota
První a velmi častou chybou je fénování vlasů horkým vzduchem. Ve snaze urychlit vysušení vlasů používá mnoho žen horký vzduch, což je zásadní chyba. Horký vzduch je určen pouze na konečné tvarování účesu. Vysoušet by se však vlasy měly vlažným vzduchem. Horký si nechat až na poslední fázi, pokud budete ještě vlasy natáčet.
Vynechání ochranného přípravku
K ochraně vlasů před tepelnou úpravou – fénování, kulmování, žehlení se používají ochranné vlasové přípravky. Jedná se o tzv. termoaktivní přípravky, které chrání vlas zevnitř i zvenčí. Navíc se působením tepla jeho schopnost ještě umocní. Ve výsledku jsou vlasy chráněné, objemné, jemné a účes je daleko lepší.
Rychlost fénování
Když přidáme k horkému vzduchu ještě i nejvyšší rychlost, pak je to pro vlasy učiněná katastrofa. Rychlost vzduchu a jeho teplota jsou klíčové pro šetrné vysoušení vlasů. Pomocí fénu budete mít tak či onak vlasy suché dřív, než bez něj. Tudíž se to nesnažte urychlit na úkor kvality vlasů. Pozor tedy na horký vzduch a stupeň rychlosti.
Přesušování vlasů
Pokud vlasy fénujete dlouho, můžete je přesušit. Proto začněte s tvarováním účesu ještě v okamžiku, kdy nejsou vlasy úplně suché. Přesušování (tedy zbytečně dlouhé fénování) vlasy poškozuje. Vlasy jsou pak lámavé, třepivé.
Časté fénování
Poslední chybou je časté fénování. Vždy mějte na paměti, že fén slouží pouze jako záchrana. Rozhodně by se neměl stát každodenní záležitostí nebo pravidlem.