I když si při nástupu do práce myslíte, že je to ta pravá práce pro vás, a že vás nikdy neomrzí, opak je pravdou. Po čase neustále se opakujících činností vám začne unikat smysl vaší práce, budete mít pocit, že nejste užiteční, už vás práce nebude bavit jako dříve. Tomu se říká syndrom vyhoření. Jaké jsou jeho příznaky?
Č. 1 – Vyčerpání a nedostatek motivace
Jasným znamením syndromu vyhoření je to, že se cítíte pořád unavení. Toto unavení může být emocionální, mentální nebo fyzické. Je to pocit, že nemáte žádnou energii. To se může projevit také nedostatkem nadšení v práci a ztrátou motivace pracovat. Ráno, když vstanete, přemýšlíte, proč byste měli jít do práce, a co by se stalo, kdybyste nikam nešli.
Č. 2 – Frustrace, cynismus a další negativní emoce
Můžete mít pocit, že nic nestojí za to. Podle toho také probíhají vaše myšlenky – v cynickém nebo frustrovaném duchu. Obecně se cítíte více pesimističtí, odevzdaní. Víte, že situace není v pořádku, ale nechce se vám ji řešit.
Č. 3 – Kognitivní problémy
Vyhoření a chronický stres mohou narušit vaši schopnost pozornosti a soustředění. Když jsme ve stresu, naše pozornost se zužuje na negativní prvek, který vnímáme jako hrozbu. V krátkodobém horizontu nám to pomáhá vypořádat se s problémem. Pokud je ale stres chronický, toto zaměření pokračuje po delší dobu a máme potíže věnovat se jiným věcem.
Č. 4 – Problémy doma i na pracovišti
Dostáváme se do konfliktů s ostatními lidmi nebo s nimi naopak mluvíme méně. Jste naladěni spíše sami o sebe a nemáte zájem komunikovat s ostatními lidmi nebo vás komunikace s nimi rozčiluje.
Č. 5 – Nestaráte se o sebe
Když trpíte syndromem vyhoření, můžete být náchylnější ke vzniku alkoholismu, nebo nadměrně kouříte, trávíte čas doma – neaktivně, jíte příliš mnoho nebo nezdravé jídlo. Někteří trpí nespavostí, kterou se třeba rozhodnout porazit prostřednictvím prášků na spaní.