Stěhování je nedílnou součástí našeho života a existuje mnoho věcí, na které je potřeba dát si pozor. Ať už jste mladí a stěhujete se od rodičů, máte děti či jste člověk v důchodu.
K nejdůležitějšímu kroku patří setkání s majitelem. Již od pohledu můžeme zběžně hodnotit člověka dle jeho vystupování. Zjistit tak, zda se s ním bude dobře jednat a jestli s ním bude kloudná domluva. K dalšímu neméně důležitému kroku patří zkontrolovat výpis katastru nemovitostí. Ten je možné nalézt na internetových stránkách. Můžete se tak ujistit, jestli byt patří skutečně danému majiteli a zda není třeba v insolvenčním řízení.
Důležité body ve smlouvě
Jestliže se vám nemovitost líbí, nachází se na výhodném místě, za výhodnou cenu, je dalším nezbytným krokem nájemní smlouva. Na internetu lze nalézt vzory smluv. Ideální je nechat si poslat smlouvu předem, abyste si jí mohli v klidu přečíst, než ji rovnou na místě podepíšete. Měla by obsahovat základní informace o nájemci i podnájemci, případně o spolubydlících. Mělo by také být přesně vymezeno, kolik lidí bude nemovitost obývat. Chybět by neměla přesná adresa a nájemce musí k podnájmu prokázat souhlas pronajímatele.
Dále je obsahem smlouvy výměra bytu a základní popis a počet pokojů. V případě, že je smlouva uzavřena na dobu určitou, nesmí chybět přesný datum zahájení i ukončení podnájmu. Dodatek může obsahovat, že když bude vše v pořádku, může se doba pronájmu prodloužit. Mělo by být také uvedeno, že podnájemce dostane zpět zaplacenou akontaci, v případě ukončení podnájmu.
Energie
Pečlivě zkontrolujte údaje o nájemném – základ a energie. Dále akontaci, většinou se jedná o dva či tři nájmy dopředu. Vaše povinnosti, jako je: uzavření sdruženého pojištění domácnosti, údržba bytu. Informace jak to v bytě nebo domě chodí, zda je povoleno mít domácí mazlíčky atd. Smlouva by měla obsahovat také číslo účtu a datum, do kterého má být nájem uhrazen. Dohlédněte na to, zda je zapsán také počáteční stav elektřiny a vody. Zkontrolujte si, co vše zahrnují poplatky. Může tam být zahrnut i odvoz odpadu, přípojka na televizi, internet, údržba výtahu, úklid společných prostor.
Popis vybavení
Důležitou věcí je, aby ze smlouvy bylo jasné, jestli vám byl byt předán kompletně vyklizen nebo s určitým vybavením, popřípadě byl vybavený celý. Rovněž je výhodné mít předem jasno, zda majitel povolil drobné úpravy, jako je třeba vymalování. Nezapomínejte i na základní ustanovení, kde se budou projednávat případné spory vyklizení bytu při skončení nájmu nebo inflační doložka.
Než přejdete k podpisům
Obsahem smlouvy by měly být dvě přílohy. Jednak protokol o předání bytu a dále rozpis výše záloh za služby spojené s nájmem. Nejdůležitější položkou jsou finální podpisy podnájemce a nájemce. Nejste-li si stále jistí, zda činíte správnou věc, je nejlepší řešení zajít za poradcem či právníkem a s ním projít všechny body smlouvy.
Kontrola bytu a jeho stav
Ten nejdůležitější krok je však samotná prohlídka bytu. Nezapomeňte na kontrolu vody a elektřiny. Nekape-li odpad a byt je celkově v dobrém stavu. Prohlédněte si každý koutek, zda se v bytě netvoří plíseň, v jakém stavu jsou okna, vchodové dveře a další. Chtějte vědět, jestli je to panel nebo cihla. Neopomíjejte i zdánlivé maličkosti, jestli je v koupelně přípojka na pračku, v kuchyni na myčku apod. Nebojte se pokládat otázky a ideálně si je připravte předem.