Hlíva ústřičná není jen obyčejná houba rostoucí na stromech jak si možná mnozí z vás myslí. Ba naopak je proslulá nejen pro své všestranné využití, ale i velice pozitivní účinky na lidské zdraví. Nejčastěji roste na starých topolových pařezech, ze kterých čerpá sílu a narazit na ni můžete i v naší přírodě. V současné době je k dostání v mnoha podobách a to jak ve formě tabletek, tak i sušené variantě, prodávají se rovněž i výtažky z hlívy dostupné v lékárnách. Hodně lidí si hlívu ústřičnou spojuje především s lidskou imunitou, na který má příznivý vliv.
Hlíva ústřičná a její využití
Jak již bylo zmíněno výše – hlíva ústřičná má opravdu různorodé využití a to nejen v lékařství, ale i v kuchyni. Při vaření jí můžete použít k přípravě nejrůznějších omáček či polévek, dá se s ní podložit maso nebo může být součástí pomazánek. Výborné jsou například řízky připravené z této volně rostoucí houby, chuťově by vás rovněž překvapil i guláš.
Účinky na zdraví
Na první pohled obyčejná houba, na pohled druhý rostlina přeplněná vitamíny, minerály a stopovými prvky. Nejcennější látkou v hlívě ústřičné jsou glukany, které mají na lidské zdraví více než pozitivní účinky. Nejenže podporují imunitní systém, ale zároveň zvyšují tvorbu protilátek proti různorodým virům, bakteriím a plísním. Není se proto čemu divit, že je tato houba přezdívaná jako jeden z nejvýznamnějších imunostimulátorů, které můžete s klidným srdcem užívat i dlouhodobě. Další pozitivní účinky hlívy ústřičné:
- zpomalení stárnutí
- pomoc při rekonvalescenci
- zrychlení metabolismu
- pomoc v boji proti cholesterolu
- zmírnění únavy
- pomoc při různorodých alergiích
- zrychlení regenerace buněk
Glukany a jejich vliv na zdraví
Glukany jsou označovány jako nejúčinnější prostředek stimulující imunitu. Kromě hlívy je lze izolovat například i z kvasinek. Ačkoli nepůsobí okamžitě, nemají nežádoucí účinky, kdežto těch pozitivních je více než dostatek:
- zvyšují tvorbu červených krvinek
- likvidují nebezpečné volné radikály
- pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi