Spánek je pro novorozence, kojence a batolata nejdůležitější částí dne. Čerstvě narozená miminka prospí až 20 hodin. Spánkové návyky se u novorozenců formují postupně a není tak dobré je učit nějakému režimu hned od začátku. Jak je to se spánkem miminek jsme pro vás sepsali v následujícím článku.
S pravidelným režimem počkejte
První čtyři měsíce života miminka se nazývají jako období “čtvrtým trimestrem”, je to protože se jedná o adaptační období na svět mimo dělohu. Miminko se musí naučit regulovat své potřeby a podle toho si upravují svůj spánkový režim.
V tomto období se rozhodně nesnažte dítě naučit nějakému pravidelnému režimu. Udělejte vše co po vás žádá. Dovolte mu spát a jíst když ono bude chtít. bude to takové neorganizovaná etapa, ve které se dítě naučí komunikovat se světem a s vámi.
Během prvních 4 měsíců se vůbec nebojte miminko uspávat v náručí, při krmení nebo houpáním. Miminko si rozhodně nevytvoří špatné návyky. není dobré miminko uspávat ta, že se unaví brekem. Potřebuje při usínání kontakt s matkou.
Spánek v číslech
- novorozenec – 20 hodin denně,
- 2. měsíc života – 14 – 18 hodin, začíná se oddělovat noční spánek od denního,
- roční dítě – 12 – 17 hodin denně,
- batole (3 roky) – 10 – 16 hodin denně.
Bezpečná poloha při spánku
Jediná bezpečná poloha pro spánek novorozence a malých kojenců je poloha na zádech. Poloha na boku není vhodná kvůli možnému překulení na bříško. Poloha na bříšku je u takto malých miminek zcela nevhodná a bývá příčinou náhlého úmrtí kojence a udušení.
Proto je v tomto období dobré do postýlky umístit polohovací válečky a polštáře, které miminko udrží v poloze na zádech. Také je možné umístit klín do postýlky, který zabraňuje stabilní polohu miminka a zabraňuje ublinkávání. Jakmile se ovšem začne miminko sami překulovat na bok, což přichází kolem 3. a 4. měsíce, není potřeba mu v tom bránit.
Během dne, kdy miminko nespí je dobré ho po dosažení několika týdnů trávilo nějaký čas na bříšku. Podporujete do rozvoj duševní i pohybový a dítěti se formují pohybové schopnosti a dovednosti.
Syndrom náhlého úmrtí dítěte
Jedná se o náhlou a neočekávanou smrt dítěte do 1. roku života. většinou se nedaří nalézt příčinu smrti, a to ani po podrobné pitvě a vyšetření všech okolností. Nejvíce ohroženou skupinou jsou miminka ve věku od ukončeného 1. měsíce do 4. měsíce. V České republice tento syndrom postihuje v průměru 20 kojenců ročně.
Postýlka bez polštáře a peřiny
Novorozenci a kojenci do jednoho roku by neměli mít v postýlce žádné větší polštáře a přikrývky. mohou způsobit udušení a hlavně pro správný vývoj páteře je spaní na polštáři naprosto nevhodné a nedoporučuje se do věku 3 let.
V dětské postýlce by neměla být ani velká peřina nebo přikrývka, bohatě postačí lehké přehozy nebo jen povlečení na peřinu. Povlečení do dětské postýlky musí být vždy ze 100% bavlny, aby dokonale sálo vlhkost.
Rituál před uspáváním
- optimální teplota místnosti 18 °C,
- oblečení na spaní nesmí být moc teplé (košilka a dupačky, noční kombinéza, spací pytel v zimě),
- koupání v pravidelný čas,
- ztlumen světel v místnosti,
- kojení/kremení,
- ukolébavka nebo hudba.