Bezlepková dieta spočívá ve vyřazení konzumace jídel z jídelníčku člověka, který má alergii na potraviny obsahující lepek – tedy gluten. Lidé držící bezlepkovou dietu konzumují potraviny buď zcela bezlepkové, nebo je lepek obsažen pouze v minimálním množství.
Základem takové diety je vyloučení potravin vyrobených z běžných obilovin: pšenice, ječmen, žito a oves, jež jsou bohaté právě na lepek. Další nevhodnou potravinou jsou těstoviny či knedlíky, které jsou vyrobeny rovněž z mouky a obsahují gluten.
Potraviny vhodné do bezlepkové diety
Náhražkou za výše uváděné potraviny jsou třeba rýže, proso, kukuřice či brambory. Potraviny, které se hodí do této diety, jsou dále tvrdé sýry, mléko, maso včetně vnitřností, vejce, zelenina, ovoce, kukuřice, rýže, sója, pohanka, laskavec, káva, med, čaj, kakao a cukry. Z luštěnin jsou to cizrna, hrách, čočka, fazole. Striktní dodržování diety je pro celiaky nutností. Ve většině případů ovšem nebývá jejich stav natolik závažný, aby nesnesl mírné pochybní a nemoc to výrazně zhoršilo. Určitě se vyplatí sledovat konzumované potraviny a případné množství lepku, zda je určitá hranice, kdy vám to nevadí.
Bezlepková dieta doživotní cejch
Celiakie se léčit nedá, ale je možné, že po dlouhodobé eliminaci lepku přijdete na to, že vaše tělo již na náhodně zkonzumovanou stravu s lepkem nereaguje. Je to patrně proto, že již došlo k obnovení sliznice tenkého střeva a váš organismus už nereaguje tak citlivě. Nebylo by však správné v tuto chvíli přestat dodržovat zásady bezlepkové diety. Je vhodné si uvědomit, že celiakie je docela rizikový faktor dalších možných onemocnění: nádorové onemocnění, revmatická artritida, cukrovka. Na začátku se může zdát, že povolené potraviny pro každodenní běžnou přípravu jídel jsou téměř nepoužitelné a taková strava nudná. Opak je pravdou, protože existuje nespočet výtečných receptů do bezlepkové diety, kuchyně pro tyto jedince nese název makrobiotická strava.