Zjistili-li jste, že má váš domácí mazlíček blechy, měli byste se mít na pozoru. Psí blechy totiž nepohrdnou ani lidskou krví. Můžete být čistotní, jak chcete, přesto se tento nezvaný host dostaví ani nevíte jak. Blecha má nespočet příbuzných cca 2200 druhů, z toho tak 90 druhů žije v ČR.
Mimo psí blechy existují kočičí, slepičí, a také lidská. Kousnutí blechy svědí a velmi připomíná štípnutí komára. Často ani zkušený lékař nedokáže přesně určit, který hmyz kousnutí způsobil. Blechy jsou sice mrňavé potvory, ale není radno si s nimi zahrávat, protože zbavit se jich není zpravidla snadné.
Blechy v domácnosti? Vykasejte rukávy a hurá na úklid…
Jakmile zjistíte důvod, kde se blechy vzaly (nejčastěji domácí mazlíčci) je nutné „odblešit“ je. K tomu existují speciální přípravky: šampony, sypké pudry, tinktury. Ovšem nestačí zaměřit svou pozornost jen na zvířátko. Blechy kladou vajíčka, ze kterých se přibližně po 20 dnech líhnou nové blechy. Vajíčka mohou domácí mazlíčci trousit po celém bytě. Nejvíce jich pravděpodobně bude v místech, kde zvířátko tráví většinu času: pelíšek, pohovka a další místa. Důležité je vyluxovat podlahu, gauč, křesla a zaměřit se na podezřelá místa. Vyperte rovněž všechny potahy na vysokou teplotu. Blechy mohou být i v koberci či parketách.
Jeden úklid nestačí…
Jeden velký úklid stačit nebude – je potřeba jej pravidelně opakovat, protože jak jsme již uvedli, blechy se líhnou nové a nové po dvaceti dnech. Jestliže vaše snaha a velký úklid nikam nevedou, zkuste Biokill – speciální prostředek proti blechám. Důkladně jim vystříkejte celý interiér včetně ložního prádla, koberců, potahů. Ten působí skutečně spolehlivě, ale POZOR – je toxický i pro kočky. S blechami byste mohli zlikvidovat i kočku. Ta by neměla do takto vystříkané domácností přijít minimálně 24 hodin. Nechcete-li se pouštět do boje s blechami sami, nezbývá než si pozvat deratizéra. S blechami a jinými škůdci mají své zkušenosti a přesně vědí, jak se jich poměrně rychle zbavit.