Pokud mluvíme o striích – jak vznikají, jak jim lze zabránit, jak je léčit – vždy najdeme několik informací, kdy jedna může odporovat druhé. V tomto článku představuji nejčastější mýty o striích, které byly potvrzeny odborníky v oboru.
Mýtus č. 1: Jenom ženy mají strie
Jedná se o největší mýtus spojený se striemi. Tento mýtus vznikl zejména díky reklamám cíleným na těhotné ženy (což je spravedlivé, až 90 % žen získají strie v průběhu těhotenství). Ale muži jsou stejně citliví na vznik strií jako ženy. Muži produkují méně hormonu zodpovědného za hojení kůže – kolagenu – než ženy. Proto také jejich léčba trvá o něco déle, než léčba strií u žen. Strie mohou vznikat, pokud je kůže vystavena nějaké prudké změně – jako je rychlé hubnutí a podobně. A to se týká i některých mužů.
Mýtus č. 2: Jsem štíhlá/ý ,proto nemůžu mít strie
Tento mýtus vznikl podobně jako předchozí – z reklamy, ve které se vyskytují krásné štíhlé ženy bez strií. Faktem je, že obezita je jednou z příčin vzniku strií (kůže se napíná). Ale existuje i více příčin, z kterých strie vznikají. Například i dívky procházející pubertou mohou mít strie, bez ohledu na jejich hmotnost. Další příčinou je to, že kůže je sama o sobě slabá na živiny, a stačí ji jen málo natáhnout, aby vznikly strie. Pomoci si můžete zvlhčujícím roztokem.
Mýtus č. 3: Zhubnu a strie zmizí
Hubnutí je něco, za co vám vaše tělo bude vděčné. Pokud však máte výraznou nadváhu a budete hubnout rychle, striím se nevyhnete. Změna objemu těla se projeví také na kvalitě kůže, nemluvě o tom, že nesprávně zvolená dieta nemusí obsahovat důležité živiny pro regeneraci kůže. Proto je vhodné používat různé krémy proti striím i v průběhu hubnutí.
Mýtus č. 4: Všechny krémy na strie jsou jen plýtvání časem a penězi
Na trhu existuje v dnešní době nespočet krémů, z nichž některé fungují více, některé méně. Je třeba zvolit si kvalitní značku, například podle recenzí na spotřebitelských fórech. Uzdravování kůže je dlouhodobý proces, proto nečekejte okamžité účinky.