Sluneční kolektory jsou většinou spojovány s ohřevem vody. V systému proudí kapalina, kterou slunce ohřívá, a teplo pak předává na ohřev vody. Solární panely mohou ale fungovat i jinak.
Fotovoltaický panel má za úkol vytvořit ze sluneční energie elektrickou energii. Na rozdíl od našich přírodních zásob, které máme na získávání energie, je slunce nevyčerpatelný zdroj. Účinnost nových fotovoltaických panelů se neustále zvyšuje, a proto získávání elektrické energie ze slunce je stále dostupnější.
Teplá voda ze slunce
Ohřev vody pomocí fotovoltaických panelů získává stále větší okruh uživatelů. Rozdíl oproti používanému systému, který využívá pro ohřev kapalinu, je v jednoduchosti instalace, je to bezúdržbový systém a nevyžaduje dodatečnou elektrickou energii, naopak, může vznikat přebytek, využitelný jako záložní zdroj energie. Fototermický systém vyžaduje trubkový rozvod, oběhové čerpadlo, kapalinu. Je náročnější na instalaci, vyžaduje výměnu kapaliny, energii pro čerpadlo.
Fotovoltaický ohřev vody je řešen tak, že potřebuje na připojení od solárního panelu jen ohebný kabel, a je možné připojit ho prakticky k jakémukoliv bojleru. Montáž je výrazně jednodušší, flexibilnější a zároveň méně nákladná. Nevznikají teplotní přebytky kapaliny, ale v případě přebytku elektrické energie je možné využít ji k zálohování jiných zařízení v domě (žárovky, čerpadlo pro kotel na tuhá paliva a pod.). A v zimních měsících je systém díky chlazení dokonce účinnější.
I jako zdroj elektřiny
Jelikož nám fotovoltaické panely dokáží vytvářet elektrickou energii, můžeme je využít buď jako doplněk, nebo jako samostatný zdroj energie pro domácnost. Ve spojení se solárními bateriemi dokáží vytvořit elektricky zcela nezávislou domácnost od veřejné elektrické sítě. Správně navržený systém dokáže zajistit dostatek energie bez rozdílu komfortu oproti běžně používanému systému. V takovém případě je třeba pouze správně navrhnout systém, použít kvalitní baterie s dostatečnou kapacitou i pro období bez slunečního záření. I fotovoltaické systémy procházejí vývojem, a nejnovější nabídkou jsou solární střechy. Je to fotovoltaický panel, který je integrován do střechy, každá taška je součástí solárního systému. Takové řešení přináší několik výhod. Není třeba překrytí střechy další vrstvou solárních panelů, snižuje se zatížení střešní konstrukce, nemění se vzhled domu. Nejmodernější baterie, připojené k solární střeše, dokážou nabíjet i stále populárnější elektrické vozy.
Kapesní elektrárna
Zdroj elektřiny však můžeme nosit i se sebou. Solární nabíječky na mobil mají kompaktní rozměry, je možné je snadno přenášet, a dokážou nabíjet mobilní zařízení jen díky slunci. Záleží od jejich výkonu, kolik energie dokáží dodávat, ale už dvoupanelový, složené ve velikosti malého tabletu, dokáží účinně dobíjet baterie i výkonných smartphonů. Mohou být kombinovány s externími nebo zabudovanými bateriemi, což zabezpečí energii i v době, kdy nejsou solární nabíječky používané na slunci. Přenosná nabíječka na mobil se může jednoduše připnout například na batoh, a nabíjet mobil během turistiky. Nabídka solárních nabíječek je stále širší, je však důležité vybírat si vhodný typ, abyste při levných modelech nebyly překvapeni, pokud na chvíli oblak zakryje slunce, a nabíječka přestane nabíjet, dokud ji neodpojíte a znovu nepřipojíte. Toto se při kvalitních nabíječkách nestane.
Solární technologie nám dává možnosti získávat elektrickou energii i v místech, kde nemáme k dispozici veřejnou elektrickou síť, a také umožňuje snížit spotřebu energie z takové sítě. Ať už jde o autonomní sytém, hybridní systém, nebo o používání solárních nabíječek různých výkonů, využívá se čistá energie, pomáhá to chránit životní prostředí a snižuje využívání omezených přírodních zdrojů.