Příchod nového člena do rodiny patří k těm nejšťastnějším událostem vůbec. Nicméně tento okamžik může stejně tak otřást jak maminkou, tak děťátkem i ostatními členy rodiny. Rozladěnost a rozhozená psychika je po porodu normální, může za to vyčerpaný organismus rodičky i hormony.
Většinou se tento stav do několika dnů upraví, případně může přetrvávat pár týdnů. Únava, pláč miminka, pochybnosti o své nové roli, hromada zodpovědnosti a hormonální bouře způsobí, že se matka může po porodu cítit sklíčeně. Tomuto jevu se říká poporodní blues a postupně se vše zase upraví do normálu. Problém nastává v okamžiku, kdy se situace nelepší, přetrvává nebo se dokonce zhoršuje.
Nekončící smutek, sklíčenost
Jak jsme již uvedli, maminka může po porodu zažít poporodní blues, který není nebezpečný. Nebezpečí přichází v okamžiku, kdy pocity smutku, beznaděje, sklíčenosti nekončí. Maminka se trápí, obviňuje, že není dobrou matkou, nedokáže navázat s dítětem kladný vztah a cítí se neschopně.
Přejídání či nechutenství
Téměř vždy, když se do života jakéhokoliv člověka vkradou deprese, kompenzuje si to tím, že se nezdravě přejídá nebo naopak trpí nechutenstvím. Jíst by měl člověk několikrát za den v menších porcích. Pokud má maminka problémy s příjmem potravy, pak je něco špatně. A stejně tak i v momentě, kdy se nekontrolovatelně přejídá.
Ztráta zájmu
Apatie, nezájem o cokoliv a kohokoliv, nechuť na sex, pocity vyčerpání, marnosti a totální zbytečnosti. Snažit se přimět maminku, která pravděpodobně trpí poporodní depresí, aby si našla nějakého koníčka s vidinou, že bude lépe, je zbytečné. Nebude mít o nic zájem. Prostě ztratila chuť, její energie zamrzla na bodu mrazu. To, co potřebuje je odborná pomoc. V opačném případě ohrožuje nejen své zdraví, ale i zdraví svého dítěte – přinejmenším to psychické.