Žádné vyšetření u lékaře není člověku asi příjemné. Bojíme se, co nás tam čeká, jak bude vyšetření probíhat, zda to nebude bolestivé vyšetření a mnohdy si už také domýšlíme výsledky, které jsou nezřídka negativního rázu. A tak se stává, že si sami nevědomky zaděláváme na nepříjemnosti. Většinou pak vyšetření proběhne hladce a my zjistíme, že jsme se zbytečně strachovali a mnohdy i probděli noc.
Ptejte se
Jestliže člověka čeká nějaká banální prohlídka, pak jsou jakékoliv obavy zcela zbytečné. Ovšem čeká-li nás prohlídka spojená s nějakým zdravotním neduhem a my nevíme, co od takového vyšetření čekat, není nic snadnějšího než se zeptat. Líná pusa, hotové neštěstí. Možná, že se dozvíte, že jde o zcela bezbolestné a banální vyšetření a vy jen malujete čerta na zeď.
Základní gynekologické vyšetření
Úplně to nejzákladnější gynekologické vyšetření sestává z odběru anamnézy, vyšetření fyzikálního charakteru a stěrů z pochvy a děložního čípku. K rozsáhlejšímu vyšetření pak patří sonografie břicha či poševního prostředí, které je sice trochu nepříjemné, ale nebolí.
Kdy se provádí gynekologické vyšetření
Gynekologické vyšetření se provádí buďto k diagnostice zánětů pohlavních orgánů, poševních výtoků, bolestech během pohlavního styku, suchosti pochvy, neplodnosti, podezření na nádorové onemocnění (potvrzení či vyloučení), při předpisu antikoncepce a jako prevence. Preventivní prohlídky by žádná žena neměla podcenit – provádí se jednou ročně.
Co sebou k lékaři?
Na gynekologické vyšetření je dobré jít v šatech, sukni nebo si sukni alespoň přibalit do tašky, jdeme-li k lékaři v kalhotách. Je to z praktických důvodů, kdy nemusíme po ordinaci pak chodit s holým zadkem. V některých ordinacích mají zástěry, ale člověk se lépe cítí ve svém. Rovněž je vhodné přibalit si intimní vlhčené kapesníčky, abychom mohli po vyšetření provést hygienu a utřít se. I když v ordinaci mají papírové utěrky, je to přeci jen lepší. Na škodu nejsou ani slipové vložky. Po vyšetření může dojít k lehkému výtoku.