Šperky jsou oblíbenou ozdobou každé ženy. Díky jejich nošení lze zlepšit celkový dojem z outfitu. Ke šperkům patří nejen náušnice, řetízky, náhrdelníky či prsteny, ale také náramky na ruku. Ty se často nosí spíše ke speciálním příležitostem, což je škoda. Náramky na ruku dokážou dozdobit i každodenní oblečení.
Náramek je velmi módní a stylový šperk, který je populární ve všech zemích i ve všech dobách. Nejčastěji se nosí připnutí nad zápěstím, nebo je volně zavěšený a padá směrem k dlani.
Jak správně vybrat velikost?
Vybíráte-li si náramek pro sebe, pro výběr té správné velikosti budete potřebovat znát vaší velikost. Délka náramku závisí na tloušťce vaší ruky, proto ještě před jeho výběrem je nutné změřit obvod ruky v místech, kde ho budete nosit.
- Velikost dámských náramků se pohybuje okolo 17 až 20 cm.
- U mužů je to samozřejmě o něco více, míry se pohybují často od 19 do 23 cm.
Náramek jako dárek
Pokud jste se ale rozhodli náramkem někoho obdarovat (např. své známé, kamarádku apod.), důležité je znát vkus obdarovávané osoby. Někomu se líbí masivní náramky, jiný preferuje konkrétní materiály nebo decentní šperky. Určitě si všímejte, co daná osoba preferuje a nosí. Díky tomu docílíte správného výběru.
Co se týče velikosti pro obdarovávaného, pokud si nejste jisti, doporučujeme volit náramek s nastavitelným řetízkem nebo takový, který je z obou stran otevřený. Tak budete mít jistotu, že náramek nebude příliš dlouhý ani příliš krátký.
Koupili jste nebo máte v plánu pořídit klasický zapínací náramek? Domluvte se s prodejcem na případnou výměnu, pokud obdarovanému velikost nesedne. Některé náramky lze dokonce zmenšit. Zde ale záleží na jednotlivém typu a materiálu náramku.
Náramek musí být pohodlný
Kromě zmíněné délky je důležité myslet i na pohodlnost. To znamená, že by neměl být příliš těžký, jinak vám nebo obdarovanému bude při nošení překážet. Stejně tak by neměl být ani příliš volný nebo těsný. Volný náramek může lehce sklouznout z ruky a vy ho nevědomky ztratíte. Těsný náramek se zase nebude nosit příliš pohodlně, protože bude škrtit a tím si můžete způsobit drobná poranění.
Základem je tedy vybírat takové náramky na ruku, které vás nebudou nijak táhnout a omezovat v pohybu. Optimální vzdálenost mezi náramkem a vaší rukou je zhruba tloušťka ukazováčku. Náramek by měl být cca o 10 mm delší než obvod zápěstí. Pokud vyberete takovýto náramek, bude se vám nosit pohodlně, nebude vám nijak překážet a díky optimální velikosti nemůže dojít k tomu, že by vám ze zápěstí jen tak vyklouzl.
Náramek pro každý den i pro speciální událost
Mnoho žen nenosí náramky každý den, ale jen na speciální události. Přemýšlíte-li nad koupí náramku pro každodenní nošení, je lepší zvolit jednodušší styl, který se bude lépe kombinovat s běžným oblečením a dalšími šperky.
Na různé akce a události (např. pracovní večírky, svatby) se nemusíte bát sáhnout po výraznějším náramku. Obecně ale platí, že šaty spolu se šperky nesmí vypadat příliš překombinovaně.
A co materiál náramku?
Každý preferuje něco jiného. Na trhu jsou k dostání jak levnější varianty, tak i dražší náramky. Cena se zde často odvíjí od zvoleného kovu, z něhož je náramek vyroben. Klasickou a levnější alternativou je chirurgická ocel, která neoxiduje a nezpůsobuje alergické reakce.
Stříbro je dalším oblíbeným kovem zejména v poměru cena/kvalita. Zlato patří mezi luxusní materiály, které jsou velmi odolnější. Pokud chcete do náramku skutečně investovat, pak je skvělou volbou platina. Má dobré chemické i mechanické vlastnosti. Navíc je hypoalergenní jako zlato, takže se nemusíte bát žádné alergické reakce.
Tip: Jste majitelka kratších rukou? Pak doporučujeme vybírat mezi jednoduchými a nenápadnými náramky. Díky tomu se vyhnete zbytečnému zvýraznění kratších rukou. Náramky totiž ruku jakoby dělí a kvůli tomu vypadá ještě více kratší než ve skutečnosti je. Robustní náramky nejsou vhodné ani pro silnější ručky, proto i v těchto případech sáhněte po nějakém jemnějším šperku.