Patříte také mezi ty, kteří si jako uživatelku pohotovostní antikoncepce představují mladou, bezstarostnou a nezadanou ženu, která praktikuje sex bez přemýšlení? Omyl. Z průzkumu společnosti Richter Gedeon vyplynulo, že 87 % žen použilo nějakou antikoncepční ochranu, která bohužel selhala. Jen 37 % z nich bylo nezadaných, 42 % z nich už mělo děti a 67 % z nich bylo starších 25 let.
Noční můrou pro ženy, které ještě neplánují rodičovství nebo zvýšení současného počtu dětí, je selhání používané antikoncepce. Prasklý prezervativ nebo zapomenutá pilulka vás může zaskočit kdykoli a kdekoli. Záchrannou brzdou se může stát právě pohotovostní antikoncepce, která zabraňuje těhotenství dříve, než k němu dojde. „Limit pro použití pilulky je 72 hodin, což by mělo být dostačující pro to, aby každá žena během této doby pilulku stačila zakoupit a užít, pokud ji nemá po ruce. Čím dříve po nechráněném styku pilulku žena užije, tím bude účinnější,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Kamila Nouzová.
Je zajímavé, že 6 z 10 žen v průzkumu uvedlo, že antikoncepce je společnou odpovědností muže a ženy. Přitom ale 94 % žen odpovědělo, že v případě selhání antikoncepce by “pilulku po” zakoupilo v lékárně samo a jen 5 % z nich by šlo s partnerem.
„Pilulka po“ je dnes běžně dostupná v každé lékárně bez předpisu. Přesto se jen 15 % z dotazovaných žen se svěřilo, že mají pilulku pro jistotu uloženou v šuplíku. Na www.escapelle.cz si můžete najít nejbližší lékárnu, kde je k sehnání.