Chystáte se k nákupu dioptrických brýlí, ale nevíte si rady, jak postupovat. Pro mnohé je pořizování těchto brýlí korigujících zrak nepříjemné, protože kupují něco, co v podstatě nosit nechtějí. Nic jiného ovšem nezbývá a znechutit si tuto činnost by také nebylo optimální. Vždyť na trhu se nachází spousta nejrůznějších zajímavých modelů, které vypadají moc hezky a dokážou okořenit i váš vzhled. V každém případě se vyplatí vyvarovat se některých tradičních chyb. My se na ty základní zaměříme právě v tomto článku.
Nevhodná velikost obruby
Pokud už nějaké dioptrické brýle máte, získáváte velkou výhodu. Prostě už víte, co budete kupovat. Jestliže kupujete brýle poprvé, vyplatí se jejich dlouhodobější zkoušení. Co brát tedy v potaz při volbě správné velikosti? V první řadě si dejte pozor na to, aby brýle nebyl širší než lícní kosti. Pohlídejte si také pozici oko, jež by se mělo nacházet ve středu očnice. Samotná obruba má být přibližně lehce pod úrovní obočí. Výška posazení brýlí na nosu bývá individuální a lze ji do jisté míry doladit i prostřednictvím roztažení nebo stažení nosníků. Tvar samotných brýlí určitě přizpůsobte tvaru obličeje. Máte-li spíše kulaté rysy, volte obruby hranaté. V opačném případě hledejte spíše oblejší obroučky.
Druh a materiál brýlí nekoresponduje se zátěží
Obruby mohou být vyrobené hned z několika různých materiálů. Tradičně se jedná především o plast, ocel, případně titan a jiné látky. Vybírat byste také měli podle druhu rámu. Pokud máte poněkud vyšší dioptrie a skla jsou těžší, pak počítejte s celorámem. Ten je schopen pojmout takřka jakákoli skla a bez větších problémů je unese. Skla jsou dokonale chráněná. Rám brýlí je maximálně pevný a jen tak se nestane, že by se rozbil. Samozřejmostí je také jeho tvarová stálost. Zajímavou volbou je také polorám. Ten se vyznačuje absencí spodní části ohraničení skel. Vypadá také poutavě a kontury tváře zvýrazňuje pouze lehce. Poslední alternativu představuje bezrámové provedení brýlí vyznačující se nenápadností. Ta je spojená s maximální elegancí. Pozor ale na křehkost konstrukce brýlí.
Absence povrchové úpravy
Ani na tu určitě nezapomínejte. I když budete mít ty nejlepší dioptrické brýle značky Dior nebo jiné, počítejte s kvalitní povrchovou úpravou. Hodně důležité je především tvrzení skel. Ta jsou maximálně náchylná. Ač jsou vyrobená většinou z plastu, mohou přijít velmi rychle k úhoně. Hodit se vám bude také antireflexní vrstva. Eliminace jakýchkoli odlesků stojí za to. Budete-li pracovat na počítači, zjistíte, že se bez antireflexu prakticky neobejdete. Díky této vrstvě se eliminuje také případná míra únavy očí, bolesti hlavy a jiné obtíže, jež mohou s nošením brýlí souviset.