Rodičovství je úžasná, ale zároveň stresující část života pro většinu z nás. Zvládat milion věcí zároveň, neustále nosit, hlídat, krmit, přebalovat a to vše se značným spánkovým deficitem je samo o sobě namáhavé. A co teprve, když se u miminka vyskytnou nějaké nečekané problémy? Zpožděný vývoj řeči může mít hned několik původů a my se na ně v tomto článku společně podíváme.
Zhoršený fyzický vývoj
Rozštěp patra může mít výrazný vliv na to, kdy vaše miminko začne mluvit. Jedná se ovšem o extrémnější případ. Mnohdy mají děti třeba pouze kratší uzdičku, což je tkáň spojující náš jazyk se spodním patrem. Tento problém může být velmi nepatrný a mnohdy jej odhalí až zubař nebo logoped.
Problémy ústně-motorického ústrojí
Mnoho dětí, které mají zpožděný vývoj řeči, mají problém s propojením části mozku, která zodpovídá za řeč, se svaly ústního ústrojí. Dítě tedy zcela neovládá rty, jazyk nebo i čelist a nezvládne říkat žádná nebo některá slova. Tento problém může být spojen i se zhoršeným příjmem potravy.
Sluchové problémy
Pokud dítě špatně slyší, je běžné, že se projeví i zpoždění ve vývoji řeči. Je proto důležité mimo jiné navštívit i ušního lékaře a nechat dítě vyšetřit, pokud špatně nebo vůbec nemluví. Děti, které mají vadu ušního ústrojí, mohou mít problém s formulací slov, jelikož je fakticky nikdy neslyšely.
Problémy s ušima zahrnují i ušní infekce, kterými bohužel trpí téměř každé dítě alespoň jednou před 3 narozeninami. To samozřejmě automaticky neznamená špatný sluch a vývoj řeči. Pokud je infekce léčená včas, nemusí mít na zdraví jedince jakýkoli vliv. To ovšem neplatí pro ty, které jsou chronické – většinově záněty středního ucha. Tento typ infekce je těžší léčit a mnohokrát se opakuje v krátkých intervalech. V tomto případě je důležité pravidelně navštěvovat lékaře a problém řešit.
Čas, kdy děti začínají mluvit je samozřejmě velice odlišný pro každého jedince. Pokud ale vaše dítě má očividné problémy s řečí je důležité navštívit doktora a promluvit si o možných řešeních.