Puchýř je nepříjemnou povrchovou ránou kůže, která při špatném ošetření může způsobit řádné problémy. Důležité je proto věnovat pozornost léčbě.
Fyziologie puchýře
Jedná se o drobné zranění, které však může pořádně potrápit. V podstatě je puchýř dutina vzniklá oddělením pokožky od škáry vyplněná tekutinou, kterou může být tkáňový mok nebo zánětlivý výpotek. Tato rána vzniká při opakovaném tlaku na citlivou nechráněnou pokožku. Ačkoliv se může jednat o bolestivý proces, léčba je ve výsledku vcelku jednoduchá. Stačí dbát na pár důležitých rad.
Propíchnout či ne?
Na toto se zřejmě názory velmi liší. Máte-li nějaký menší puchýř, pak je zřejmě zbytečné ho propichovat. Pokud vás ale trápí velký váček, který má sám tendenci prasknout, pak je vhodné ho opatrně propíchnout a tekutinu vypustit, snížíte tak bolestivost rány a urychlíte proces hojení. Při každé manipulaci s ránou je důležité mít čisté ruce, abyste si nezanesli infekci, která by celou léčbu akorát zkomplikovala. Infekce se projeví zarudnutím místa, hnisem, bolestivostí a případně také zvýšenou teplotou.
Nejrychlejší způsob léčby
Není vhodné puchýř strhnout ani jinak těžce narušit, hojení by se tím akorát prodloužilo. Za nejlepší a nejrychlejší způsob léčby se považuje takzvaný princip vlhkého hojení, kdy na ránu nanesete tenkou vrstvu léčivého přípravku, například HemaGelu. Rána tak nevysychá. Sterilně ji ovažte obvazem či zalepte speciální fólií – puchýř je tak chráněn proti vnější infekci. Je důležité zajistit, aby postižené místo nepřišlo znovu do kontaktu s tlakem, pak by totiž hojení začalo zase nanovo.
Nejdoporučovanějším způsobem je nepochybně vlhké hojení, které se ověřilo jako nejrychlejší a nejspolehlivější. Na trhu je celá řada produktů, které s léčbou mohou pomoct, záleží jen na vašich preferencích.
Zdroj foto: freepik.com