Naše chodidla obsahují mnoho různých reflexních bodů, jejichž masáží můžete dosáhnout uvolnění a úlevu od problémů s orgány, chodidla totiž skýtají mapu celého těla. Tuto reflexní masáž navíc můžete vyzkoušet i sami na sobě.
Jak na masáž?
Tento druh masáže může sloužit jako skvělá prevence či léčebná metoda.
- Důležité je při každé masáži postupovat od konečků prstů směrem k patě, věnujte se vždy oběma ploskám – začínejte pravou a poté pokračujte s levou stranou.
- Nezapomínejte ani na kotník a hřbet nohy.
- Nejlepší jsou pro mačkání jednotlivých bodů prsty, především palce, které by měly zaujímat kolmý postoj.
- Bod je vhodné stisknout zhruba patnáctkrát a tlak držet vždy kolem dvou vteřin.
- Jestliže je dané místo velmi bolestivé, pak postupujte s citem a nevyvíjejte tlak, pouze jemně masírujte.
Dva univerzální body
Takzvaný bod C je velmi důležitým pro reflexní masáž, je totiž považován za místo, které pomáhá s harmonizací celého organismu. Tento bod se nachází na nártu levé nohy v blízkosti patní kosti. Jestliže vás tak trápí jakékoliv potíže, masáží této oblasti byste měli dosáhnout úlevy. Dalším univerzálním bodem je bod brzlíku, který podporuje funkci imunitního systému, je tedy vhodné použít ho při jakýchkoliv problémech s nachlazením či jiném oslabení organismu.
Ostatní body
Pro dobrou orientaci na plochách chodidel je vhodné nastudovat si přímo mapu bodů sloužících k reflexní masáži. Každá noha totiž skrývá obrovské množství míst, díky kterým můžete ulevit každému orgánu ve svém těle. Například pokud vás trápí bolest zad, vyzkoušejte masírovat vnitřní klenbu chodidla. Jestliže máte močové obtíže, zaměřte se na střed chodidla, který je zónou ledvin. Pokud vás trápí bolest hlavy, masírujte si palce obou nohou, dojde tak k uvolnění krční páteře.
Ať už vás trápí jakýkoliv zdravotní problém, reflexní masáž může být užitečným řešením. Vyzkoušejte si proto při příští nevolnosti či bolesti hlavy ulevit pomocí příjemné masáže.
Zdroj foto: pixabay.com