Pampelišku neboli smetánku lékařskou známe všichni. Její žluté květy ale i listy se sbírají a dají využít jako dokonalý všelék. Pampeliškové květy, které se nejlépe dají využít na přípravu čaje, pomohou na oslabenou imunitu, ale také nakopnou hubnutí.
Pampeliška je ale nepřekonatelná i v jiných věcech, jaké další účinky má?
Plná vitamínů
V lidové medicíně se pampeliška využívá již od nepaměti. Obsahuje totiž hořčiny, které podporují trávení a mají příznivé účinky na játra a žlučník. Pampeliška také napomáhá močovému ústrojí a podporuje správnou funkci ledvin. Dále jde o bohatý zdroj vitamínů A, B6, C a K. A v poslední řadě obsahuje thiamin a riboflavin. Nalezneme v ní ale také mnoho důležitých minerálů jako je železo, vápník, zinek, hořčík, draslík a kyselina listová.
Jak na čaj z pampelišek
Čaj si můžete připravit z kořeně rostliny nebo ze žlutých květů. Zatímco květy se sbírají už v průběhu března a dubna, kořen se sbírá až v květnu. Vždy hodně záleží na tom, kde pampeliška roste. Toto místo by mělo být v přírodě – nikdy nesbírejte rostlinky u cesty. Kořen se musí nejprve usušit, nakrájet – a pak pražit v troubě asi 2 hodiny. Takto ho lze skladovat po celý rok.
Čaj z květů pampelišek se připravuje vždy čerstvý. Na osm čerstvých květů použijte 350 mililitrů horké vody a nechce louhovat 5 minut. Pokud jste si nestihli letos pampelišky nasbírat, nesmutněte. Sušený pampeliškový kořen se dá i koupit. Čaj si pak nezapomeňte osladit medem.
Na cukrovku, vysoký cholesterol i hubnutí
Pampeliška má také schopnost regulovat hladinu cukrů, tuků a inzulinu v krvi. Tím se z ní stává nepostradatelný bojovník s cukrovkou, vysokým cholesterolem a také při redukčních dietách. Dále se pampeliška postará o posílení obranyschopnosti organismu. Každá část pampelišky obsahuje antioxidanty, a tím pádem významně posiluje imunitu.
Až na jaře budete na louce míjet pampelišky, nenechávejte je tam jen tak.
Zdroj foto: www.pixabay.com