Těžké a oteklé nohy máme čas od času všichni. Pokud cítíte, že vám nohy otékají, ale žádné křečové žíly se neobjevují, může jít jen o vliv počasí, hormonální změny – a také můžete být zavodnění.
V tom případě jde o běžný jev, který se dá řešit. Někdy ale oteklé nohy mohou signalizovat vážné žilní i jiné onemocnění.
Proč otoky vlastně vznikají
Krevní bílkoviny mají za normálních okolností schopnost poutat vodu v cévách. To znamená, že vodu udržuje v sobě céva – děje se to především uvnitř tenkých vlásečnic. Otoky nohou vznikají v případě, že tekutina začne z cév unikat do okolí.
V případě, že máme cévy zdravé a také náš organismus je zdravý, cévy vodu ven nepropouštějí. Až na pár výjimek. Když dlouho stojíme, nohy otékají vlivem hromadící se krve. Když naopak dlouho ležíme a nepohybujeme se – nohy přitom máme svěšené a pokrčené v kolenou, nohy mohou otékat kvůli zpomalenému návratu krve k srdci.
Běžné jsou také otoky u žen několik dnů před menstruací, kdy se v nohách hromadí voda. Za normální můžeme považovat otoky nohou, které se objevují jen u kotníků a neprovází je bolesti, křečové žíly nebo náhlý a velký nárůst hmotnosti.
Jaké onemocnění mohou otoky signalizovat
Otoky nohou ale mohou být signálem, že se něco děje a že trpíme vážnějším onemocněním. Právě v případě, že otoky trvají delší dobu bez zjevné příčiny, provází je bolesti a především se začnou objevovat křečové žíly, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc a nechat se odborně vyšetřit.
Otoky nohou mohou totiž poukazovat na vážnější problém, spjaté jsou především se srdečními a žilními chorobami. Jde zejména o žilní nedostatečnost, trombózu, onemocnění ledvin nebo srdce, a u těhotných žen ve třetím trimestru může jít o preeklampsii – pozdní gestózu, která naznačuje změny v oblasti cév a ledvin.
Otoky nohou rozhodně nepodceňujte a všímejte si změn.
Zdroj foto: www.pixabay.com