Otužování se především v poslední době stává velmi oblíbenou aktivitou. Mnoho lidí to dělá pro posílení své imunity a celkového zdravotního stavu. Jaký je však jeho význam a jak byste s ním správně měli začít?
Jak na otužování?
U otužování je opravdu důležité začít s ním postupně. Nejen tělo, ale i vaše mysl si totiž na studenou vodu musí zvyknout. Rozhodně tedy není dobré v zimě prostě skočit do ledové vody, mohl by to pro vás být spíše stres a taková negativní skutečnost se pak těžko překonává. Nejlépe se s otužováním začíná doma ve sprše. Vodou byste měli postupovat od nohou postupně výše, nejprve klidně vlažnou, poté můžete teplotu snižovat.
Výhody otužování
Základní výhodou otužování je, že si díky tomu vybudujete silnou obranyschopnost, nemusíte se tak obávat běžných bacilů. Když už onemocníte, průběh nemoci bude výrazně kratší. Tato aktivita vám může pomoci i při léčbě alergií, snižování krevního tlaku. Dochází také k lepšímu prokrvení těla, to prospěje vašim svalům i kloubům. Výhody jsou však i pro psychický stav, vybudujete si totiž pevnou vůli a vytrvalost. Navíc dochází k vyplavování endorfinů, takže váš den bude lepší.
Formy otužování
Díky otužování se tělo dokáže adaptovat na změny teplot. Můžete tak postupně odhazovat vrstvy oblečení. V zimě se tedy vyhnete zdlouhavému nabalování. Důležitý je pohyb na čerstvém vzduchu, namísto na pás tedy zkuste vyrazit do lesa. Nemusíte se rovnou vrhat do plavání v ledové vodě. Jinou formou otužování může být sauna a po ní následující ledová sprcha. To však vyjde poměrně draho. Možností je také střídání teplé a studené sprchy. Postupně můžete prodlužovat interval změny teploty.
Otužování má opravdu pozitivní vliv na naše tělo. Je však důležité začít s tím opravdu pomalu. Pokud vytrváte, odměnou vám bude zdravější tělo i duch.
Zdroj foto: www.pixabay.com