Máte nějakou oční vadu a rozhodli jste pro kontaktní čočky? Úvodem musíme zmínit, že před jejich nákupem byste měli podstoupit vyšetření u očního lékaře a poradit se s odborníkem v optice o aplikaci čoček, jejich skladování a včasné výměně. Hodit se vám budou i následující informace o tom, jak vybrat kontaktní čočky, které budou korespondovat s vaší oční vadou.
Jaké rozlišujeme typy kontaktních čoček?
Na trhu zakoupíte hned několik typů kontaktních čoček. Dělíme je podle délky nošení a typu korekce.
Kontaktní čočky podle délky nošení
· Jednodenní kontaktní čočky
Jednodenní kontaktní čočky nosíte přes den a večer je vyhodíte. Tyto čočky jsou hygienické, nemusíte je ukládat večer do žádného roztoku a eliminují podráždění oka a zánět spojivek. Jednodenní kontaktní čočky oceníte při sportu i na dovolené.
· Dvoutýdenní kontaktní čočky
Dvoutýdenní kontaktní čočky měníte každých 14 dní. Na noc je jednoduše uložíte do speciálního roztoku a ráno opět aplikujete do očí. Tyto čočky jsou vhodné pro lidi, kteří chtějí nosit kontaktní čočky každý den nebo je střídat s dioptrickými brýlemi.
· Měsíční kontaktní čočky
Měsíční kontaktní čočky můžete nosit po dobu 30 dní za předpokladu, že je budete na noc ukládat do roztoku. Lidé s očními vadami je střídají s dioptrickými brýlemi nebo čočkami brýle zcela nahradí. Na trhu existují i kontinuální kontaktní čočky, které můžete mít v očích 30 dní v kuse.
· Čtvrtletní kontaktní čočky
Čtvrtletní kontaktní čočky vyměníte za nové až po třech měsících. U těchto čoček s periodou nošení 3 měsíce oceníte komfortní používání a nízkou cenu. Každý večer je po vyjmutí oka očistíte v roztoku a uložíte do pouzdra.
Kontaktní čočky podle typu korekce
· Sférické kontaktní čočky
Sférické kontaktní čočky patří mezi nejčastěji kupované čočky. Korigují krátkozrakost a dalekozrakost a kopírují tvar oka. Nepomohou vám však se složitějšími očními vadami, jako je presbyopie nebo astigmatismus.
· Asférické kontaktní čočky
Asférické kontaktní čočky nejsou zakřiveny kulovitě do sféry jako sférické čočky. Pomohou s krátkozrakostí a dalekozrakostí, a navíc zlepšují optické vlastnosti čočky. Korigovat s nimi můžete lehčí presbyopii i astigmatismus.
· Astigmatické kontaktní čočky
Astigmatické (torické) kontaktní čočky předepisuje oční lékař osobám, které trápí astigmatismus (odlišné zakřivení oční rohovky nebo čočky). Vyrábí se tím způsobem, že mají ve dvou kolmých osách různý počet dioptrií.
· Bifokální a multifokální kontaktní čočky
Bifokální a multifokální kontaktní čočky mají za úkol korigovat presbyopii. S tou se potýkají především lidé ve vyšším věku, kdy přestávají vidět na blízko. Skládají se ze dvou i více dioptrických zón a upravují vidění na blízko a na dálku.
Jak aplikovat kontaktní čočky?
Čeká vás první aplikace kontaktních čoček? Se vším vám poradí oční specialista, ale pro představu si můžete přečíst i doporučené postupy na internetu a zhlédnout videonávody. Čočky vždy aplikujte do očí čistýma rukama, umytýma antibakteriálním mýdlem bez parfemace. Správně aplikovaná čočka vás v oku neškrábe a nevíte o ní. Nezapomeňte často mrkat, zejména během práce na počítači. Tím zajistíte dostatečné zvlhčení čoček. Použít můžete i speciální oční kapky, tzv. umělé slzy.
Nevybírejte kontaktní čočky sami a nechte si poradit odborníkem. Po vyšetření očním lékařem budete vědět, s jakou oční vadou se potýkáte a jaký typ kontaktních čoček pro vás bude nejvhodnější.