Nevolnost označována také jako nauzea nás mnohdy zaskočí a dokáže znepříjemnit celý den. Jestliže vás trápí pocit na zvracení, možná za tím stojí některá z těchto příčin. Tento pocit je však velmi subjektivní a nelze tak přesně určit jeho původce.
Psychická nepohoda
Ačkoliv je stres emoce, může ovlivňovat fyzickou stránku našeho těla. Zejména žaludek je velmi citlivý na negativní pocity. Je spojený nervy, které se starají o to, aby trávicím traktem prošla potrava. Pokud se však necítíme psychicky dobře, mozek může vysílat signály těmto nervům, ty pak způsobují stahy žaludku. Narušují tak jeho přirozený chod a následkem je právě nevolnost. Pokud jste ve stresu a necítíte se dobře, zkuste si dopřát pár hlubokých nádechů, které zklidní organismus a pomohou zbavit se nauzey. Jako rychlá pomoc poslouží zázvorový čaj.
Problémy s jídlem
Jestliže jste už pár hodin nejedla, klesá krevní cukr. Jeho nízká hladina způsobuje nauzeu ve spojení s pocitem na omdlení. Nejrychlejší pomocí je dopřát si něco s dostatkem cukrů – sklenici džusu, kousek ovoce či pečivo. Tak se dostane hladina cukru zpět do normálu a problém by měl odeznít. Druhým původcem nevolnosti může být naopak příliš mnoho jídla. Jestliže jste rychle snědla velkou porci, žaludek bude podrážděný. Proti tomu mohou pomoci volně dostupné žaludek uklidňující léky.
Nedostatečný pitný režim
Někdy se nevolností může žaludek dožadovat vody. Tento problém přitom nevzniká pouze při dlouhodobé dehydrataci, žaludek může reagovat i na krátkodobý nedostatek vody. To, zda stojí za nauzeou nedostatek vody poznáte snadno – cítíte velkou žízeň. V takovém případě stačí doplnit tekutiny a nevolnost postupně odezní. To se hodí znát hlavně po divokém večírku, kocovina totiž způsobuje dehydrataci a snižuje krevní cukr, proto cítíme pocit na zvracení.
Občasná nevolnost nás může potkat z různých důvodů, přičemž tyto jsou ty nejčastější. V případě, že vás však nauzea trápí častěji, je třeba začít tento problém řešit. Může totiž odkazovat na závažnější onemocnění.
Zdroj foto: www.pixabay.com