Lněná semínka jsou plodem lnu setého, obsahují řadu biologicky aktivních látek – přesněji řečeno, jde o nenasycenné mastné kyseliny (Omega 3 a Omega 6), lecitin, lignan, inulin, niacin, fytoestrogeny, vitamíny, minerály a enzymy atd.
Tak jako lněná semínka, má i lněný olej zdraví prospěšné látky a vynikající účinky na lidské tělo. Podporují správné zažívání, čistí střeva, játra a ledviny, příznivě působí na kardiovaskulární a pohybový systém.
Co s nimi v kuchyni
Lněná semínka se hojně využívají v pekárenství. Celá semínka jsou však pro lidský organismus nestravitelná a vždy je tedy třeba je rozkousat.Doporučená denní dávka pro dospělého člověka jsou 2 polévkové lžíce. Jestli nechcete semínka jíst jen tak, můžete si je dle fantazie přidávat do nejrůznějších pokrmů jako např. do kaší, pomazánek, jogurtů, tvarohů aj. Důležité pro dobré trávení je hlavně dostatek vody. Doporučujeme tedy hodně pít.
Zde je pro vás pár receptů, co s lněnými semínky chutně podniknout
Odvar ze lněných semínek
Lžička lněných semínek se zalije asi půl litrem horké vody (příp. se cca 5 minut povaří) a nechá se min. 15 min. vyluhovat. Využít můžeme jak vodu z odvaru, tak lněná semínka, která důkladně rozkoušeme.Odvar se dá konzumovat teplý, může se ochutit medem či konzumovat až po vystydnutí.
Nálev ze lněných semínek
Lněná semínka se dají připravit také ve formě nálevu, kdy se lžička lněných semínek zalije půl litrem studené vody a semínka se nechají vyluhovat přes noc. Semínka v nálevu nabobtnají, vytvoří se sliz, který je jakoby rozpustnou vlákninou prospěšnou pro činnost trávícího systému.
Vodu z nálevu i sliz vypijeme, semínka konzumujeme lžičkou, kdy dbáme na jejich důkladné rozkousání. Nálev či odvar ze semínek lnu se dá konzumovat i s medem nebo se může přidávat do jogurtu či müsli jako součást zdravé snídaně.