Studujete, nebo jste čerství absolventi a chcete mít praxi? Nebo jste ztratili práci a hledáte novou? Jedno máte společné – musíte porazit spoustu konkurentů z vlastních řad. Abyste získali alespoň částečnou výhodu, potřebujete své vzdělání, zkušenosti a vlastnosti sepsat do životopisu, který je prvním, i když nepřímým, setkáním s vaším budoucím zaměstnavatelem. Jak se říká, často rozhoduje první dojem. Proto by nebylo moudré ho pokazit hned v úvodu, mohlo by to způsobit to, že další šanci v podobě pozvání na pohovor již nedostanete. Pojďme si tedy shrnout, na co by se uchazeč o práci měl zaměřit a naopak, čeho by se měl vyvarovat.
Jak strukturovat životopis?
Začínáme osobními údaji – tedy jménem a příjmením, datem (nebo alespoň rokem) narození, adresou a kontakty (e – mail, telefon). Neuvádějte elektronické adresy ve zdrobnělých tvarech nebo s přezdívkami, působí to nevhodně. Dále pokračujte vzděláním, kterého jste dosáhli. Vynechte základní školu, uveďte střední školu a případně vysokou školu, oboje s měsícem a rokem nástupu a ukončení a vystudovaným oborem či profesním zaměřením. Napište také výčet kurzů, které jste absolvovali (jak jazykové, tak pracovní). Dále uveďte vaše pracovní zkušenosti a praxi, popište své pracovní pozice a náplň vaší práce. Pokud studujete, nebojte se uvést všechny druhy brigád, i když byly krátkodobé. Personalisté vždy raději vidí více praxe, než žádnou. Údaje můžete řadit od nejstaršího data k nejnovějšímu i naopak, podle toho, co má podle váš větší váhu. Nakonec zařaďte znalost jazyků s popisem úrovně (A1, B2…), počítačové dovednosti, případně řidičský průkaz. Na konec se krátce zmiňte o svých zájmech.
Na co si dát pozor?
Dávejte pozor na špatnou úpravu textu a gramatické chyby, text psaný po obou stranách papíru, nevhodnou nebo nekvalitní fotografii, chybějící datum a v případě zaslání poštou chybějící vlastnoruční podpis. Nezapomeňte dostatečně informovat o skutečnostech (jak o úrovni vašich jazykových znalostí, tak o popisu náplně práce u jednotlivých pozic), a pozor na tzv. „díry v CV“, časová období, která vynecháte. Nezapomeňte také uvést fungující kontakt na vás.