Pizza je křehká kynutá placka nepravidelného kulatého až šišatého tvaru o velikosti přibližně klubového talíře. Je neodmyslitelnou součástí italské gastronomie a životním stylem miliónů lidí po celém světě. Její základ tvoří světlé chlebové těsto z vody, mouky, soli, olivového oleje a kvasnicového či jiného kypřícího produktu, dále rajčatový základ a měkký sýr z bůvolího mléka (Mozzarella). Pizza lze doplnit o další suroviny podle chuti, nálady, počasí, ročního období nebo části světa, a to například o houby, šunku, ryby, vejce, olivy, ovoce, zeleninu apod. Chutí, kterých můžete svou kreativitou a citem při pečení pizzy docílit, jsou stovky, ne-li tisíce. Připravit ale pravou italskou pizzu, podle starého a klasického receptu, vyžaduje v první řadě trochu lásky k vaření či pečení, základní znalost gastronomických postupů, kvalitní suroviny a originální italský recept.
Tradiční italské těsto zahrnuje pouze tyto čtyři základní suroviny
mouka, voda, sůl, kvasnice
Avšak základem dobrého těsta je nechat těsto nejen nakynout, ale také dobře „uzrát“. Proces zrání, při kterém proběhne na tři sta enzymatických procesů, trvá přibližně 24 hodin. Proto budeme těsto dělat den předem a poté jej uložíme do lednice. Během této doby se budou štěpit cukry, bílkoviny a také tuky. Takové těsto bude velmi chutné, křupavé, s výraznou vůní těsta a lehce stravitelné.
Pro přípravu pizzy je neméně důležitý rajčatový základ.
Sugo, jak říkají Italové této rajčatové omáčce, je nepostradatelnou součástí italské kuchyně. Tvoří základ pro pizzu, zapékané těstoviny a hlavně se z ní připravují téměř všechny klasické těstovinové omáčky. Sugo se vaří z konzervovaných nebo zavařovaných rajčat, protože ta mají výraznější chuť a barvu. Používáme krájená nebo pyré, podle toho, jakou texturu omáčky máte raději – hladkou nebo s menšími kousky. Do základní verze suga nepatří žádné koření kromě trochy česneku, nicméně fantazii se meze nekladou. Varianta s čerstvou bazalkou, rozmarýnem nebo mletým pepřem má krásně výraznou chuť a přesto je poměrně univerzální.
Těsto potřené rajčatovým základem můžeme zdobit mnoha variacemi. Záleží na fantazii každého. Na pečení je třeba předehřátá trouba zhruba na 230 stupňů, doba pečení je asi 15 minut.