Mnoho lidí má i po více než rok trvající pandemii stále zmatek v tom, jaký je rozdíl mezi respirátorem a rouškou a dobře se neorientují ani v tom, co znamenají jednotlivé třídy respirátorů. Je pravda, že zorientovat se na celém respirátorovém trhu může být docela oříšek. Zvlášť když existují různé certifikace, testy apod. Pojďme si v tom udělat aspoň trochu pořádek.
Respirátor chrání hlavně nositele, pozor si dejte na výdechový filtr
Respirátory musí povinně procházet certifikovanými testy, aby byla ověřena jejich účinnost. Oproti tomu obyčejná rouška především brání průniku mikroorganismů zevnitř ven, a může být chápána primárně jako ochrana okolí. Roušky ale nebývají povinně podrobeny jednotným zkouškám, a tak může být jejich účinnost poměrně problematická.
Dejte si pozor také na to, že respirátory FFP3 mívají obvykle výdechový ventil. Takový respirátor s ventilem okolí nechrání. Vydechovaný vzduch totiž prochází přes ventil, který sice zpříjemňuje nositeli jeho nošení, ale ostatní v jeho okolí nechrání. Pokud takový respirátor máte, je vhodné přes něj nosit ještě roušku, abyste případně nenakazili své okolí.
Třídy ochrany
Respirátory se po celém světě certifikují a označují různě. U nás se nejčastěji setkává se zkratkou FFP, která znamená “filtering facepiece”. Jde o evropský standard ochrany, kdy asi nejpoužívanější jsou aktuálně respirátory FFP2. Dalšími často využívanými standardy jsou N95, N99 a N100 či P1, P2 a P3. Jejich účinnost je rozdílná, s rostoucím číslem by jejich účinnost měla být vyšší. To vše však pouze za předpokladu, že se správně užívají a nosí. To bývá v současné době největší problém. Stačí jen mít plnovous a respirátor už v té chvíli není schopen dobře přiléhat k obličeji a efektivně chránit. Klíčové je proto mít respirátor dobře utažený a pečlivě si pohlídat místa zejména okolo nosu nebo brady a strany tváří.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay