Počítač je dnes prakticky neodmyslitelnou součástí kancelářských profesí. Jak by měl ideální kancelářský počítač vypadat a co by měl splnit?
Jaké jsou požadované parametry kancelářského počítače
V případě kancelářského počítače většinou nemusíte trvat na příliš vysokém výkonu. Na běžnou práci postačí i dvoujádrový procesor, pro větší pohodlí však už zvolte ten osmijádrový.
Stávajícímu trhu dominují značky Intel a AMD. V jejich kvalitě příliš rozdíl není, podstatné je vybrat si hlavně procesor adekvátně výkonný, přičemž jednotlivé komponenty jsou přehledně seřazeny do sérií, které jsou odstupňované právě podle výkonu.
Procesory Core i3 a i5 jsou určeny pro pohodlnou běžnou práci i náročnější aplikace. Do kanceláře vám u AMD stačí série Athlon, A4, A6. Pokud jste o něco náročnější uživatel, sáhněte po rychlejších A8, A10 a FX.
Skromný uživatel si vystačí i se 4 GB RAM, nicméně standardem pro nijak omezující využití počítače by mělo už být 8 GB RAM.
Klasické pevné disky dnes potkáte méně často než novodobé SSD. HDD sice dominují vysokou kapacitou až 1 TB a příznivější cenou, nicméně při každodenním používání počítače bývá cennější svižný chod systému Windows i jednotlivých aplikací. A SSD o kapacitě 128 či 256 GB jsou už dnes cenově dostupné.
Zvukovou i grafickou kartu se vyplatí řešit spíše u domácího PC, který poslouží jako multimediální centrum a občas si na něm budete chtít třeba pustit film. V kancelářském PC stačí zvuková i grafická karta integrovaná, alespoň pokud nejste profesionální grafik nebo needitujete denně videa.
Co by měly splnit jednotlivé periferie kancelářského PC
Dosud byla řeč o počítači ve smyslu výhradně samotné skříně (case). Ta vám ale pochopitelně stačit nebude. Pořídit si musíte monitor, myš a klávesnici.
Dnes je vhodné si již vybrat kancelářský LCD monitor, který disponuje technologií IPS. Díky kvalitním barvám a dobrým pozorovacím úhlům si neudělá ostudu v kanceláři, ale ani při práci s grafikou. Co se týče velikosti, volte rozměr mezi 19 a 24 palci. Vždy také trvejte na full HD rozlišení.
Myši se liší především tvarem a používanou technologií. Rozmyslet si tak musíme, zda chceme řešit dobíjení nebo sáhneme po bezdrátovém modelu. Vzhledem k tomu, že počítač v kanceláři budete mít stále na stole a nebudeme střídat různé povrchy, stačit vám pro tento účel bude i levná optická myš.
Obdobně existují verze s kabelem i bez něj ve světě klávesnic. Od těchto modelů zpravidla nečekejte multimediální prvky, ale charakteristicky mají numerický blok. Kromě klasických klávesnic existují ty nízkozdvihové a volba je spíše subjektivní.
Ušetřete nákupem repasu
Když se jednotlivé položky sečtou, můžete se dostat i na překvapivě vysokou částku. Na počítači do kanceláře však je možné ušetřit.
Stačí zamířit do sortimentu tzv. repasů. Pod tímto termínem se ukrývá použitý kancelářský počítač, který si můžete pořídit jako koncový spotřebitel. Takové PC bylo již určitou dobu používáno ve firmách a v rámci modernizace se dostalo k rukám specializované firmy např. Eurotech.cz, která jej repasovala.
Pocházet takový počítač může i z předváděcích akcí, ukončených leasingů nebo mohl být i vrácen v zákonné lhůtě. Jedná se tak zpravidla o krátkodobě používané stroje, které jsou plně funkční, avšak citelně levnější než nové modely. Nákupem repasovaného kancelářského počítače můžete ušetřit až desítky procent z původní pořizovací ceny.
Jde přitom o velmi kvalitní produkty vyšších řad, kterým určitá doba používání na budoucí funkčnosti ubrala jen zlomek. Počítače se navíc před prodejem kontrolují. Pokud by se však přece jen objevila závada, je spotřebitel chráněn zárukou v délce 12 měsíců.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay