Někdo má štěstí, že nastoupí do takové práce, kde je skvělý kolektiv v čele s férovým jednáním nadřízeného. Ovšem jsou tu i takoví, kteří to štěstí nemají a práce je pro ně stresující, především kvůli nekorektnímu jednání nadřízených. Podle čeho se pozná šikana ze strany šéfa, takzvaný bossing?
1. Sledujte chování svého nadřízeného
Možná vás do této doby ani nenapadlo, že váš či šéfová by vás mohli šikanovat. Zkuste si nějakou dobu všímat jeho chování. Důležité informace jdou mimo vás? Na důležité schůzky a porady vás nezve? Zahrnuje vás úkoly i během obědové přestávky nebo po pracovní době? Teď už je jen na vás rozeznat, zda se skutečně něco děje, nebo se jedná o pouhý jednorázový přešlap.
2. Promluvte si s kolegy
Máte to štěstí a dá se vašim kolegům důvěřovat? Šikana ze strany nadřízených – jak ji rozpoznat a jak se bránit? a zeptejte se jich na jejich názor. Jak se říká – více očí více vidí.
3. Promluvte si se svým šéfem
Jestliže jste došla k závěru, že váš vztah se šéfem je skutečně z nějakého důvodu narušený, uděláte nejlépe, když si s ním promluvíte. Buďte přímá, mluvte na rovinu. Je možné, že namísto stejně přímé odpovědi bude protestovat, vymlouvat se nebo se bude cítit napaden.
4. Přijměte svou situaci
Pokud si nemůžete dovolit o svou práci přijít (ať už z finančního či profesního hlediska), nezbyde vám nic jiného, než si na celou situaci prostě zvyknout. V tomto případě se svým nadřízeným vyhýbejte co nejvíce, odpovídejte pouze tehdy, kdy je to nutné a své odpovědi zbytečně nerozvádějte. Soustřeďte se hlavně na svou práci a kolegy.
5. Výpověď
Je jen na vás, jestli vám stojí za to, aby se váš nadřízený po vás neustále a bezdůvodně vozil. Pokud můžete, najděte se jinou práci, ušetříte své zdraví a také roky trápení.
Zdroj foto: pixabay.com