Stav zvětšených jater často doprovází řadu chorob a přitom může být relativně nenápadný. Pacient většinou ani nepociťuje žádné obtíže, zvětšená játra mohou být nalezena i náhodou při běžné lékařské prohlídce. Jindy přivedou pacienta k lékaři jiné příznaky chorobného stavu, který mj. vyvolá i zvětšení jater.
Jak zjistit, že máme zvětšená játra?
Játra se nacházejí v pravém podžebří a vyšetřujeme je poklepem a pohmatem břicha. Za normálních okolností je nenahmatáme, zvětšená játra můžeme vyhmatat v určité vzdálenosti pod pravým žeberním obloukem.
Nejčastější příčiny
Příčin je samozřejmě obrovské množství, zde jsou zmíněny jen ty 3 nejčastější, u kterých existuje reálná šance, že se s nimi člověk setká.
- Infekce – Infekční procesy napadající játra jsou obvykle v akutní fázi spojené s jejich zvětšením. Patří sem zejména virová onemocnění, jako jsou infekční hepatitidy a poměrně rozšířená infekční mononukleóza. Vzácněji mohou být játra napadena i dalšími viry. I bakteriální infekce mohou vést ke zvětšení jater, zejména vytvoří-li se v jaterní tkáni bakteriální abscesy. Zvětšení jater při napadení plísněmi či parazity (např. echinokok tvořící cysty) je v našich končinách velice vzácné, ale vyloučit jej nelze.
- Nádorové procesy – V játrech se může vytvořit rakovina jater vycházející přímo z jaterních buněk, to však není až tak časté. Mnohem častější je výskyt jaterních metastáz ostatních nádorů lidského těla. Játry protéká velké množství krve a je velké riziko uchycení nádorových buněk v jaterní tkáni. Do jater s oblibou metastazují zejména nádory trávicího traktu a gynekologické nádory. Pohmatově můžeme velké metastázy někdy na zvětšených játrech vyhmatat jako tuhé uzly.
- Cirhóza jaterní – Má celou řadu vyvolávajících faktorů. Zejména při tzv. velkouzlové cirhóze můžeme vyhmatat zvětšená játra s nerovným okrajem. Je však nutno podotknout, že dlouhodobá cirhóza vede k postupnému zmenšování jater, a tak u pokročilých cirhotiků nalézáme naopak játra malá.