Nějaké přijímací zkoušky dřív nebo později potkají každého žáka. Mnohdy je to poprvé v páté třídě, kdy se děti hlásí na osmileté gymnázium, nejpozději pak obvykle při přechodu ze základní školy na střední školu. Vždy je to velká událost, která vyžaduje často celoroční přípravu a k tomu také hodně úsilí, nervů a mnohdy i peněz za přípravné kurzy. Jak se ale připravit co nejefektivněji a co skutečně pomáhá?
Testy z minulých let
Jako zcela zásadní se jeví trénink testů z minulých let. Testy na přijímačky obvykle kopírují podobnou strukturu a počet otázek, takže čím víc si jich uděláte, tím lépe. Pokud si testy zkoušíte doma, zkuste co možná nejlépe napodobit všechny podmínky, jako byste test psali „naostro“. To znamená dodržet časový limit, vyhnout se přestávkám a používat jen povolené pomůcky.
Využijte výuková videa
Dnes jsou možnosti daleko širší než kdysi. Něčemu nerozumíte? Nejste si jisti postupem? Stačí hledat na internetu a téměř jistě najdete nějaké výukové video, kde je vše podrobně vysvětleno a vy se můžete doučit to, co nevíte, nebo jste na hodinách nepochytili.
Nezavrhujte učebnice
Pro přípravu na přijímačky se dá využít také řada výukových materiálů v psané podobě, které často poskytují velmi cenné informace. Zkuste se třeba poptat přímo ve škole, kam se budete hlásit, nebo si zajděte do většího knihkupectví a prohlédněte si nabídku.
Online kurzy
Zejména pro žáky z menších měst může být zcela nereálné docházet na nějaké přípravné kurzy nebo jezdit někam zkoušet psát přijímačky nanečisto. Výhodou jsou tedy online kurzy, které se dají snadno studovat z pohodlí domova. Benefitem může být osobní přístup, hlubší probrání jednotlivých témat, ale na druhou stranu vás stejně bude čekat další individuální procvičování na cvičných testech a zadáních. V každém případě platí, že s přípravou je potřeba začít včas. Dostatek času a prostoru je klíčový a dává největší šance na úspěch.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay