Sledovat svého psa, jak se potýká se zdravotními problémy, může být pro každou majitelku domácího mazlíčka to nejtěžší, čím musí projít – a je smutné, že některá plemena psů trpí mnohem častěji než jiná. Zatímco psi s rodokmenem jsou pro své vlastnosti považováni za žádanější, selektivní chov může vážně ohrozit kvalitu psího života.
Ať už se rozhodnete štěně koupit nebo si vzít z útulku, vždy je důležité znát vlastnosti jeho plemene a možné zdravotní komplikace, abyste si mohli dát pozor na příznaky.
Jezevčík
Malý jezevčík sice může vypadat rozkošně, ale toto plemeno je bohužel náchylné k bolestivým a vysilujícím páteřním a neurologickým problémům, jejichž odstranění může vyžadovat operaci. Dlouhé tělo a extrémně krátké nohy jezevčíků znamenají, že se u nich pravděpodobně vyvine nemoc meziobratlových plotének, která omezuje jejich schopnost chůze.
Riziko tohoto onemocnění je u jezevčíků 10–12krát vyšší než u jiných plemen psů, přičemž nejméně u pětiny jezevčíků se během života projeví klinické příznaky. Ty obvykle začínají mezi 5. a 7. rokem života.
Mops
Mopsové byli selektivně vyšlechtěni s extrémně krátkým a plochým obličejem, což může vést k extrémním potížím s dýcháním, úpalu a mdlobám. Brachycefalický obstrukční syndrom dýchacích cest je onemocnění s nejvyšším rizikem u mopsů, u tohoto plemene je téměř 54krát vyšší pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění.
Mopsi také mají velké vystouplé oči a nosní záhyby, což znamená, že jsou během života mnohem více ohroženi očními infekcemi a vředy v okolí očí.
Německý ovčák
Větší plemena, jako je německý ovčák, jsou obvykle šlechtěna jako těžká a silná. Bez pečlivého chovu může být tento pes náchylnější k dysplazii kyčelních kloubů, kulhání a artritidě.
Kokršpaněl
Až 70 % kokršpanělů zdědí bolestivou syringomyelii, což je bolestivé onemocnění mozku způsobené nadměrným šlechtěním psů s lebkou příliš malou pro jejich mozek. Tato porucha způsobuje, že se na míše vytvoří cysty naplněné tekutinou, což může být pro vašeho mazlíčka velmi nepříjemné.
Francouzský buldoček
Podobně jako u mopse, selektivní šlechtění francouzských buldočků vedlo k tomu, že se mnohem častěji vyskytují psi s menšími dýchacími cestami a tenčími nozdrami – což vede k vyššímu výskytu dýchacích problémů.
Čau čau
Je prokázáno, že toto plemeno je jedno z nejstarších na celém světě. A právě kvůli tomuto stáří u tohoto plemena hrozí riziko přešlechtění. Často také trpí na zdravotní problémy s očima, více než ostatní plemena trpí rakovinou, cukrovkou, autoimunitními onemocněními či psím pemfigusem. Také pozor na kožní infekce, kterými jsou pejsci ohroženi, pokud jejich krásnou, dlouhou a hustou srst pravidelně nerozčesáváte. Také používejte přípravky na jejich srst, ve které se rády schovávají různé „breberky“.
Basset
Tento pejsek má tak krátké nožičky, že se říká, že je to malé plemeno ve velkém těle. I přes jeho malé tělo vydá jako za velkého psa. A to nejenom nemocemi, ale také apetitem. Je potřeba se starat hlavně o jeho dlouhé povislé uši, které musíte každý den pravidelně čistit. Rády se v nich totiž usazují bakterie a další roztoči. Ze stejného důvodu musíte také pravidelně čistit záhyby kolem úst a tváří a pokleslá oční víčka.
Pokud máte obavy z adopce štěněte nebo máte obavy o svého mazlíčka, určitě se obraťte na svého veterináře, který vám poradí na míru.
Zdroj foto: freepik.com