Mnoho žen i mužů trápí otoky nohou, a to zvlášť v letních měsících. Je to dáno nejčastěji sedavým zaměstnáním, dlouhými cestami autem, autobusem nebo letadlem, nevhodnou obuví, dlouhým stáním, špatným pitným režimem, užíváním antikoncepce nebo také špatným průchodem lymfy. V horším případě to poukazuje na nedostatečnou funkci ledvin.
Čím to je?
Vzniknout může i po léčbě rakoviny, často po ablacích prsu. Příčinou je, že žíly příliš pomalu odvádějí krev zpět k srdci a krev se hromadí v dolních končetinách, nebo lymfatické žlázy lymfu po těle. V každém případě je to nepříjemné jak pocitově, tak esteticky. Dobré je se naučit tomuto problému předcházet.
Jak s otoky zatočit?
V první řadě je nutné určit původce otoků. Léčbou může tak být například lepší polohování nohou, pokud možno je položit výš, než pánev. Když je to možné, pomůže i procházka nebo plavání. Další radou je omezení solení a zvýšení pitného režimu, hlavně bylinkových čajů, minimálně slazených limonád a vody. V lékárně také naleznete přípravky, které rozšíří cévy a tím umožní lepší průchod krve – je jím Gingko Biloba, borůvky a výtažky z kaštanu nebo listnatce bodlinatého a chladivé gely s levandulí. Dopřávejte si také lymfodrenáže, tedy masáže, které rozproudí lymfu v těle. Existují jak manuální, tak přístrojové, a správně je umí provádět pouze fyzioterapeut se speciálním kurzem pro provádění lymfatickým masáží. Vybírejte tedy opravdu opatrně a nehleďte příliš na cenu, jelikož špatně provedená lymfodrenáž může mít opravdu nepříjemné následky. Lymfodrenáž také pomůže k lepšímu odvodu škodlivin z těla a celkově se tak budete cítit o mnoho lépe.