Kustovnice čínská (goji berry) pochází z Asie, je známá hlavně v jižní Číně. Máte-li pocit, že něco podobného vám roste v živém plotě, nemusíte se mýlit – může se jednat o příbuznou této rostliny, kustovnici cizí. Je to keřovitá trvalka, která dorůstá až do výšky tří metrů. Její květy jsou fialové barvy, plody jsou oranžovo-červené bobule elipsoidního tvaru o délce 1 – 2 cm. Rostlina kvete od června do září, plody dozrávají od srpna do října, kdy se také sbírají a suší. Vzhledem připomínají šípek.
Čínský lék
Goji čínská je klenotem čínské medicíny. Jedná se o velice silný a účinný antioxidant, který pomáhá předcházet předčasnému stárnutí, podporuje vitalitu člověka, sexuální potenci a působí zároveň i jako afrodiziakum. Podporuje celkový imunitní systém, mozkovou činnost a zlepšují paměť, působí úlevně při bolestech hlavy, pomáhá snižovat krevní tlak a podporuje krvetvorbu.
Z nutričního hlediska je Goji pravděpodobně nejhodnotnějším ovocem na planetě. Obsahuje osmnáct druhů aminokyselin, což je šestkrát více než včelí pyl. Dále obsahuje 22 stopových prvků, za všechny můžeme jmenovat zinek, železo, měď, vápník, selen, fosfor a především germanium. Germanium se v potravinách nachází jen velice zřídka, působení germania na lidský organismus není ještě dostatečně prozkoumáno, o jeho důležitosti a nezbytnosti však není pochyb.
Goji pomáhá proti všem nemocem a neduhům
V japonské a čínské medicíně je kustovnici přisuzována schopnost analgetického působení, pomáhá při okysličování tkání a působí proti rakovinovým buňkám v organismu. Goji čínská je nejbohatším zdrojem karotenoidů (proto právě ta výrazná červená barva jejích plodů). Karotenoidy mají schopnost vychytávat volné kyslíkové radikály, posilují imunitu, ženské i mužské reprodukční orgány, srdce, cévy a oči. Chrání před škodlivými vlivy UV záření a napomáhají zhnědnutí pokožky při opalování. Užívání Goji prý dokonce zmírňuje i projevy lupénky. Obsahuje také 500x více vitaminu C na váhu než pomeranče. Goji má také hepatoprotektivní účinky, to znamená, že ochraňuje játra a napomáhá obnovit poškozené jaterní buňky. Dále se v plodech vyskytují také látky (lutein a zeaxanthin), které zlepšují zrak. V neposlední řadě působí pozitivně pro zlepšení nálady, proti stresu a zlepšují kvalitu spánku.
Ideální samozřejmě je, konzumovat bobulky Goji v čerstvém stavu. U nás však čerstvé plody kustovnice čínské úplně jednoduše neseženete, protože plody nevydrží čerstvé déle, než několik dní. Řešením je vypěstování si vlastních plodů. Plody kustovnice čínské jsou na trhu někdy dostupné také v mraženém stavu. Po rozmražení si můžete vychutnat plody Goji tak, jako byste je konzumovali čerstvé. Sušené bobule Goji jsou běžně dostupné. Blahodárné účinky užívání Goji můžete začít pozorovat po několika týdnech.