Hovězí líčka jsou svaly umístěné na obou stranách lícních kostí krávy. Za poslední dobu si tato část masa našla velké zalíbení a je často vyhledávaným pokrmem v luxusních restauracích. Toto maso se běžně užívá ve francouzské i italské kuchyni. Používají se nejen líčka hovězí, ale také telecí. Vepřová líčka se v Itálii přidávají do různých salámů.
Nákup
Hovězí líčka jsou celkem levná, ale určitě je neseženete v běžných supermarketech ani masnách. Toto maso však můžete objednat v kvalitním řeznictví, narazíte na něj i na některém farmářském trhu.
Co s nimi?
Hovězí líčka jsou celkem tuhá, a tak je nejlepší úpravou velmi pomalé dušení či konfitování. Nejčastěji se připravují na červeném víně. u. Dusí se na kořenové zelenině, s houbami, ve vlastní šťávě a na různých bylinkách či s divokým kořením. Vhodnou přílohou k tomuto delikátnímu masu jsou šťouchané brambory nebo bramborová kaše.
Zkuste hovězí líčka na víně a sami uvidíte..
Ingredience
- 1 kg líček
- hl. mouka
- rostlinný olej
- 250 g petržel + mrkev
- 2 cibule
- pórek
- rajčatový protlak
- 2 rajčata
- ½ česneku
- tymián
- rozmarýn
- červené víno
- demi-glace (na omáčku)
- brusinky
Postup
Očistíme a nakrájíme kořenovou zeleninou a jednu část orestujeme na másle na pánvi, druhou část si necháme stranou na posypání hotového jídla. Maso obalíme v mouce a necháme na pánvi zatáhnout. Pak ho vyjmeme a orestujeme kořenovou zeleninu, pórek a cibuli. Přidáme rajský protlak, podlijeme červeným vínem. Vrátíme maso a přidáme demi-glace a dolijeme vodou, aby bylo maso ponořené. Osolíme, opepříme, přidáme tymián, rozmarýn a celá rajčata s česnekem. Vše zakryté pečeme při teplotě 130 – 150o C 2 – 2,5 hod.
Omáčku propasírujeme, můžeme zjemnit sladkou smetanou či máslem a prohřejeme s masem. Orestujeme si přílohovou zeleninu. Podáváme s bramborovou kaší, na kterou položíme maso, přesypeme orestovanou zeleninou a okolo přelijeme omáčkou. Ozdobíme brusinkami.