Dětské účty už dávno nejsou výsadou jen teenagerů. S platební kartou může machrovat klidně i pětileté dítě. Aby se ale šikovný finanční nástroj nestal zbytečnou přítěží pro celou rodinu, musíte vybrat ten správný. Poradíme vám, na jaké parametry se zaměřit.
1. Vedení zdarma
Většina bank dnes dětský bankovní účet nabízí s přidruženými službami zcela zdarma. Neměli byste nic platit za vedení, výpisy z účtu, platební kartu ani internetové či mobilní bankovnictví.
Zároveň si dejte pozor na poplatky za vložení hotovosti. Ačkoliv vy sami tuto funkci možná tak často nevyužíváte, myslete na to, že děti pravidelně dostávají hotovostní dary od příbuzných. Jejich vložení na účet by se tak kvůli vysokým poplatkům nemuselo vyplatit.
2. Možnost kontroly
Dětské účty jsou účinným nástrojem při výuce finanční gramotnosti. Než si ale děti práci s virtuálními penězi osvojí, hodí se mít transakce pod kontrolou. Proto vybírejte mezi takovými účty, které vám jako rodičům umožní nastavit všechny možné typy limitů (denní, měsíční, limit na platby v obchodech apod.) a udrží vás v obraze například prostřednictvím informačních SMS.
3. Využití karty
Pokud se má dítě naučit pracovat s vlastními financemi na účtu, plnohodnotná platební karta je nepostradatelná.Vyhněte se proto bankám, které nabízejí účty bez karty nebo kartu jen pro výběry z bankomatu.
4. Elektronické bankovnictví
Obdobně důležitým nástrojem, jako je platební karta, je i internetové, případně mobilní bankovnictví. Má-li si dítě osvojit základní návyky správného finančního hospodaření, musí mít možnost své finance sledovat a kontrolovat.
5. Usnadněte si správu
Ideální je založit dětský běžný účet ve stejné bance, kde vy jako rodič máte zřízeno své osobní konto. Za prvé budete už předem obeznámeni se způsobem fungování banky. Za druhé nebudete muset čekat, než dojde k převodu peněz. Transakce mezi jednotlivými účty ve stejné bance zpravidla probíhají okamžitě.
Zdroj obrázku: Shutterstock