Mít silné a pevné pánevní dno je základem pro každou ženu, která se chce cítit sebejistě. Zesláblé pánevní dno totiž může přinést mnoho problémů do ženského světa, mezi ty nejčastější patří inkontinence.
Málokdy problémy se slabým pánevním dnem mívají mladé dívky, není to však pravidlem. Nejčastěji tyto problémy však postihují ženy po porodu a v pozdějším věku. Problém s dalším otěhotněním, lehká inkontinence nebo problém při intimních hrátkách jsou pak prvními příznaky povoleného pánevního dna.
Jak řešit inkontinenci?
Maminky se po porodu poměrně často setkávají s problémem povoleného pánevního dna a následnou lehkou inkontinencí. Může se projevit při kýchnutí, smíchu nebo skákání. Jako první ženy nejčastěji volí inkontinenční vložky, řešení je však jiné. Pokud se poradíte s lékařem, určitě vám doporučí speciální cviky pro posílení pánevního dna.
Proč je důležité dbát o pánevní dno?
Zejména po porodu je zřejmé, že celé tělo potřebuje tak trochu zpevnit a dostat se zpátky do formy. Stejně na tom je i vnitřní svalstvo, které sice na první pohled v zrcadle neuvidíte, neznamená to však, že jeho posílení není důležité. V prvních týdnech možná zesláblé pánevní dno nepoznáte, dokonce ani po ukončení šestinedělí, první příznaky se ale mohou projevit i o něco déle.
Důvodem samozřejmě je samotné těhotenství a následný porod, který je pro tělo velkou zátěží. Během těhotenství je pánevní dno jednou z nejzatěžovanějších oblastí těla, samotné pánevní dno se může v těle posunout až o 15 centimetrů. Díky tomu je jasné, že se hned po porodu ani v následujících týdnech nemůže vrátit tělo do původního pevného stavu bez jakékoliv pomoci nebo snahy.
Důležitost pánevního dna si uvědomí každá žena, která jeho pevnost ztratí. V takovém případě se totiž cítí celkově nestabilní. Spolu s pánevním dnem se totiž povolí i ostatní svaly uprostřed těla, které mohou za celkovou stabilitu a rovnováhu.
Poraďte se s fyzioterapeutem
Pokud se chcete pustit do posilování, nejlepší možností je návštěva u fyzioterapeuta, který vám s celou problematikou poradí. Hned po porodu ale žádné cvičení a posilování neřešte, nechte si dostatečný čas na regeneraci a vrácení všech orgánů na původní místa. Jestliže se ale cítíte po ukončení šestinedělí dobře a připravená na zpevňování těla, můžete začít s prvními nenáročnými cviky. S nimi vám poradí právě fyzioterapeut.
Zpevňování pánevního dna je běh na dlouhou trať
Nepočítejte s tím, že bude stačit pár tréninků a vaše pánevní dno bude zase jako dřív. Zpevňování této oblasti je poměrně náročná a dlouhá disciplína. Počítejte s tím, že může trvat i roky, než se pánevní dno vrátí do své pevné a stabilní pozice. Proto je také důležité cvičit pravidelně a nevynechávat trénink.
Pokud se naučíte cviky správně, pak je velmi snadné si během dne zacvičit alespoň jednu sérii během sledování televize nebo v čase, než se dopeče oběd v troubě. A odměnou vám bude nejen bezproblémové udržení moči, ale také skvělý pocit ze sebe samotné. Navíc cviky většinou dobře působí také na zádové a břišní svalstvo, a tak jako bonus k pevnému dnu budete mít také pevný i zbytek těla.
Pánevní dno je důležité v každém věku
Často se mluví o inkontinenci v pokročilém věku, však málokdo už mluví o těchto problémech po porodu. Pevné pánevní dno je však důležité pro každou ženu, v jakémkoliv věku. Už fyzioterapeutka Ludmila Mojžíšová mluvila o důležitosti posilování pánevního dna při snaze otěhotnět. Proto by se na pevné pánevní dno měla zaměřit i ta žena, která touží po miminku. S cvičením a posilováním poradí každý správný fyzioterapeut, ve větších městech existují i speciální lekce a kurzy, kde se při cvičení zaměřují na tyto ženské oblasti.
Zdroj foto: www.freepik.com