Praní prádla je běžným domácím úkonem, se kterým se v domácnosti setkáte hned několikrát týdně. Pokud pořád tápete nebo se vám stává, že některé prádlo obarvíte nebo se dostatečně nevypere, je dobré si osvojit základní principy praní. Ty totiž existují už od dob našich babiček, které veškeré prádlo praly jen v ruce.
Doba automatických praček a sušiček je již mnoho let zakotvená v každé domácnosti, a tak vás naštěstí nečeká žádný „den prádla“, který měly naše babičky. Ženy totiž obvykle v neděli praly a sušily prádlo. A jelikož jej praly v ruce, byla tato domácí činnost celkem na dlouhou dobu.
To vás již dneska nečeká. Máme k dispozici chytré pračky i sušičky, účinné prací prostředky i nejvoňavější aviváže. Přesto se ale může stát, že se některé prádlo nevypere dostatečně, jiné se zdrcne, a v případě některých materiálů může dojít i k trvalému poškození. Vyvarujte se těmto chybám a perte prádlo bezchybně.
Třídění prádla je důležité
Pokud netřídíte prádlo podle barev nebo materiálů, pak brzy zjistíte, že to není ten správný postup. Životnost materiálů i zářivost barev totiž po pár vypráních zmizí. Základním pravidlem je třídění prádla na bílé a barevné. Tou nejlepší volbou je však oddělit černé a bílé prádlo, barevné spektrum by se také mělo oddělovat. Zkuste si najít vlastní systém, které barvy k sobě můžete, a naopak nesmíte dávat.
Třídění by mělo probíhat také podle určitých materiálů. Dnešní pračky mají spoustu programů, každý z nich je určený na jiný typ prádla. Proto by se mělo vašem prádlo prát odděleně, a to zejména u těchto materiálů:
- syntetické prádlo,
- bavlněné prádlo,
- jemné prádlo a spodní prádlo,
- ložní prádlo,
- fleece a vlna.
U zvlášť jemných materiálů, jako je například hedvábí nebo len, je dobré prát prádlo v ruce, aby se v pračce materiál nezničil. Je totiž velmi citlivé na teplotu, natahování i hrubé zacházení.
Příprava před praním
Myslete také na to, které druhy můžete prát bez přípravy a které naopak ne. U hodně znečištěných kousků je dobré ještě před praním skvrnu namočit do vody s pracím práškem, aby skvrna měla možnost povolit. U triček nebo mikin s potiskem je vhodné tento kus otočit naruby, aby se potisk neponičil.
U jemného a funkčního prádla myslete na to, že není dobré přidávat do pracího programu aviváž. Ta by totiž takové speciální prádlo mohla zničit. Tato poučka platí nejen u spodního a funkčního prádla, ale také například u plavek nebo jiných kousků s elastátem ve vláknině. Dodržujte doporučené instrukce na štítku prádla.
Předpírka podle našich babiček
Zejména u bílého prádla je žádoucí, aby bylo stále zářivě sněhobílé. Toho nejspíš při klasickém praní nedosáhnete. Proto je dobré zkusit trik našich babiček.
- Použijte lžíci jedlé sody a lžíci pracího prášku.
- Rozpusťte ve vodě a přiveďte ji k varu.
- Do hrnce s horkou vodou vložte bílé prádlo a nechte do úplného zchladnutí vody.
- Po takové předepírce můžete prádlo vhodit do pračky a vyprat klasickým způsobem.
Vaše bílé prádlo bude zářit jako nové.
Kouzlo nadýchaného prádla
Přejete si krásné, voňavé a nadýchané prádlo? Naše babičky do bubnu pračky k prádlu vhazují dvě kuličky alobalu, které slouží pro nadýchání materiálu. Podobně fungují také speciální kuličky, které můžete koupit v obchodě, tento trik s alobalem ale bohatě stačí.
Sušička umí zázraky
Nejlepší volbou pro nadýchané a suché prádlo během chvilky je samozřejmě sušička. Tento vynález pomáhá ženám již pár let a ulehčuje jim tak práci s věšením prádla na šňůru. To ale neznamená, že sušení v sušičce je vhodné pro každý materiál. Podívejte se opět na štítek u oblečení, zda je vhodné jej do sušičky dávat.
Zdroj foto: www.freepik.com