V současné době pohlavní styk již není pouze o tvoření potomků. Jak se nejlépe chránit před otěhotněním? Antikoncepcí je mnoho druhů, jaká je ta pravá přímo pro vás? Některé varianty so představíme a povíme si jejich klady i zápory.
Přirozená antikoncepce
Skupina, která vyjde finančně úplně nejlépe. Je totiž zadarmo. Nevyžaduje žádné léky ani prostředky. Zároveň se jedná o nejméně spolehlivou metodu. Například přerušovaná soulož, hlídání plodných a neplodných dnů.
Periodická sexuální abstinence
Klíčem této metody je sledovat plodné a neplodné dny ženy. Během ovulace (uvolnění vajíčka) je pravděpodobnost na otěhotnění nejvyšší. Styk se provádí pouze mimo tyto dny.
Teplotní metoda
Je tometoda založená na měření a sledování bazální teploty. Během uvolňování vajíčka se teplota zvyšuje až o půl desetiny stupňů. Tuto vyšší teplotu tělo udržuje po celou dobu menstruačního cyklu. Teplotu je nutné měřit v klidovém stavu ihned po probuzení.
Bariérová antikoncepce
Je založená na mechanickému zabránění splynutí vajíčka a spermie. Například kondom či pesar.
Kondom
Bývá to první antikoncepce každého z nás. Hlavní a nespornou výhodou kondomu jeho multifunkčnost. Nejenže brání proti nechtěnému těhotenství, ale především proti přenosu pohlavních chorob. Pro nepříznivce hormonální antikoncepce je kondom ideální volba. Jelikož jsou lubrikované, napomáhají vniknutí penisu do pochvy. Pro správnou účinnost kondom nesmí být nijak poškozený. Vyrábí se v mnoha velikostech a tvarech, barvách i příchutích.
Chemická antikoncepce
Použitím látek, které zabijí nebo znehybňují spermie, se zaručeně ochráníte před nechtěným početím. Takové sloučeniny se nazývají germicidy. Například vaginální čípky/gel s účinnými látkami.
Hormonální antikoncepce
Nejběžnější a nejrozšířenější forma antikoncepce. Syntetické hormony uměle řídí biologickou činnost ženského cyklu. Zabraňují dozrávání a uvolňování vajíčka, komplikují průnik spermie k vajíčku. Řadí se mezi nejspolehlivější metodu. Např. kombinovaná pilulka, náplast, injekce, vaginální kroužek.
Antikoncepční pilulka
Velmi populární metoda antikoncepce, využívá ji až 100 milionů žen. Užívání je opravdu jednoduché. Každý den si žena dá jednu malou pilulku obsahující hormony, které evokují stav těhotenství. Tělo tak neovuluje. Vajíčko se neuvolňuje, a tak spermie nemají co oplodňovat. Nejenže chrání před otěhotněním, ale zabraňuje mimoděložnímu těhotenství. V rodině s výskytem rakoviny pohlavních orgánů slouží jako prevence výskytu. Zpravidelňuje menstruační cyklus a snižuje bolestivost a intenzitu krvácení.
Nitroděložní tělísko
Metoda, která si za poslední dobu získává stále více a více zájemkyň. Kombinace mechanické, chemické i biologické ochrany zapříčiňuje neschopnost oplození a uhnízdění vajíčka. Jedná se o nejpoužívanější reverzibilní metodu antikoncepce. Tělísko je malé, umělohmotné těleso ve tvaru T. Dělíme je na 2 typy – hormonální a nehormonální.
Nehormonální tělísko
Mají minimum vedlejších účinků a dlouhou antikoncepční životnost. Ta trvá 3–10 let. Zavádí se do děložní dutiny. Tělísko podmiňuje tvorbu bílých krvinek, které ničí spermie. Účinnost se zvyšuje přítomností měděného drátku.
Hormonální tělísko
Na rozdíl od nehormonální metody obsahuje tělísko malé množství hormonů, které zabraňuje spermiím oplodnit vajíčko. Metoda nabízí ochranu až na 3 roky.
Sterilizace
Nevratná chirurgická operace, která zamezí přirozené cestě početí. Doživotní neplodnost způsobená u žen přerušením obou vejcovodů a u mužů vasektomií (podvázání obou chámovodů v šourku). Tento zákrok byste si měli důkladně promyslet.
Zdroj foto: www.freepik.com