Pračka je spotřebič, který se nachází v každé domácnosti. Potřebuje ale taky někdy čistit, i když ona sama zbavuje textil špíny. Pokud bojujete se stále zapáchajícím prádlem, vaše pračka si říká o údržbu. Jak vyčistit pračku? Pojďme se na to podívat podrobněji.
Některé ženy si myslí, že když si koupí drahou pračku, stane se z ní bezúdržbová záležitost. To však není pravda. I sebedražší pračka se musí čistit. Během praní se v ní usazují nečistoty, nitě a další částice. Těchto věcí je potřeba se zbavovat. Ze špinavé pračky nikdy nevyjde čisté prádlo. Proto ne vždy špinavé prádlo znamená, že vaše pračka je nevýkonná.
Proč se prádlo vypralo špatně?
Jste si jisti, že pračku máte vyčištěnou, ale vaše prádlo stále není dokonale čisté? Na vině mohou být i jiné důvody. Funkčnost pračky je ovlivněna okolním prostředím. Pokud pračka stojí ve vlhku nebo ve špatně větratelné místnosti, je možné, že prádlo se neopere dobře. Nízké teploty praní také čistotě prádla nepomáhají. Jedna z nejčastějších chyb při praní je přeplňování pračky. Prádlo se má v bubnu hýbat ne pouze točit.
Jaké části a v jakých intervalech je nutné čistit?
Součástek, na které je potřeba se zaměřit, je více. Všeobecně známá klasika je gumové těsnění, které byste měli otřít hadříkem nebo vlhčeným kapesníkem po každém praní. Hromadí se zde jak nečistoty, tak vlhkost, která je ideálním prostředím pro plísně a bakterie. Pro důkladnější čištění si pomozte např. zubním kartáčkem. Minimálně každý měsíc vyčistěte pračku octem nebo kyselinou citronovou. Vyhněte se všem agresivním čističům, které by mohlo gumu narušit.
Po každém použití pračky byste také měli umýt dávkovač pracího prostředku. Šuplík stačí pouze vyndat, vypláchnout a usušit. Těmito úkony opět předcházíte plesnivění a zápachu.
Mezi další součástky, které se zanášejí při používání, je filtr. Ten je vhodný zbavovat nečistot čtyřikrát za rok. Kde ho na pračce naleznete? Je schovaný za dvířky dole v rohu. Filtr vyjměte z pračky. Pozor při vyndávání vždy vyteče trocha vody, mějte proto připravené ručníky nebo hadry. Postačí ho opláchnout horkou vodou.
Samotnému bubnu pračky je také nutné věnovat pozornost. Jeho čištění je však snadné, postačí cca každé 2 měsíce zapnout dlouhý prací cyklus s vysokou teplotou. Pomoci si můžete specializovanými přípravky nebo podomácku vyrobenými čističi.
Nezapomínejte na hadice, které se čistí jednou za půl roku. Když je hadice plná odpadu, špatně a pomalu se napouští a vypouští voda. Než se pustíte do čištění tohoto typu, nezapomeňte si vypnout přívod vody do pračky, odšroubovat přívodní hadici od pračky a kanalizaci.
Pokud má vaše domácnost tvrdou vodu, zaměřte se na pravidelné odstraňování vodního kamene a odvápňování. Jedná se o usazeniny minerálů z vody, které se kumulují v hadicích, topném tělese a v samotné pračce. Vodní kámen snižuje efektivitu praní, a naopak zvyšuje spotřebu elektrické energie. Doporučujeme použití změkčovadla vody.
Čištění octem
Ocet se při čištění používá v domácnosti běžně. Byl nástrojem čištění již za dob našich prababiček. Poradí se s mikroorganismy, nečistotami i zápachy. Čištění s octem je jednoduché. Stačí nalít do zásobníku pračky cca 300 ml octa. Pračku zapněte na nejvyšší teplotu a nejdelší prací program. Po skončení praní stačí elektrospotřebič pouze otevřít a nechat vyvětrat.
Čištění jedlou sodou
Jedlá soda má stejný čistící efekt, ale také postup jako ocet. Do zásobníku pračky nasypte asi 300 g sody bikarbony. Pračku zapněte na nejvyšší teplotu a nejdelší prací cyklus. Po vyprání nechte pračku důkladně vyvětrat.
Čištění sodou a octem
Když se spojí dva výborné čističe, vznikne neporazitelné duo. Při kombinaci octa a jedlé sody účinek ještě zesílíte. Postup je opět totožný, pouze použijte 150 g sody a 150 ml octa. Pro extra silný efekt nasypte jedlou sodu i do bubnu pračky.
Zdroj foto: www.freepik.com