Potraviny bohaté na kolagen nejsou jen chutné – mohou mít také významné účinky proti stárnutí, protože kolagen zpevňuje pokožku, podporuje vnitřní orgány a spojuje chrupavky, svaly a kosti. Kolagen zkrátka drží naše tělo pohromadě. V případě obličeje kolagen spolu s elastanem vytváří v pleti mřížku, síť vláken, která ji zpevňuje, zabraňuje ochabování kůže a brání tomu, aby se výrazové linky změnily v trvalé vrásky.
Stručně řečeno, je to posvátná látka pro ty, které se věnují péči o pleť. Zařadit do svého jídelníčku potraviny bohaté na kolagen je stejně snadné jako chutné.
Co je kolagen?
Kolagen je strukturální bílkovina přirozeně přítomná v našem těle (tvoří 33 % tělesných bílkovin), především v kůži, kostech, svalech, vazech, šlachách a chrupavkách. Ale také v rohovce, nehtech, zubech a všech pojivových tkáních. Naše tělo jej produkuje přirozeně, ale od 25 let věku se jeho produkce snižuje a již přítomný kolagen se začíná zhoršovat.
Kromě vhodných doplňků stravy s kolagenem je nejjednodušším způsobem, jak jeho hladinu zvýšit, prostřednictvím potravin.
Potraviny obsahující kolagen
Potraviny nejbohatší na kolagen pocházejí ze zvířat, ale několik druhů ovoce a zeleniny je bohatých na vitamin C, aminokyseliny prolin a glycin a minerály, jako je zinek a měď. Tyto látky podporují syntézu této základní bílkoviny. Pokud tyto potraviny zkombinujete s potravinami bohatými na kolagen, získáte dvojnásobný posilující účinek.
Vývar z kostí
Kosti, chrupavky a šlachy jsou bohaté na kolagen typu I (nejpřínosnější pro kůži, nehty a vlasy), který se uvolňuje při dlouhodobém vaření. Kostní vývar – ať už domácí, nebo zakoupený v obchodě – je také bohatý na aminokyseliny a minerály, jako je síra, hořčík a vápník.
Kuřecí a krůtí maso
Kuřecí i krůtí maso jsou vynikajícím zdrojem kolagenu. Ale abyste z tohoto masa získala co nejvíc, vyměňte jednou za čas libovější kusy, jako jsou prsa, za tučnější varianty, jako jsou stehna a paličky. A to včetně kůže a chrupavek, pokud to samozřejmě zvládnete.
Losos
Na kolagen jsou nejbohatší tučné ryby, jako je losos, makrela, celé sardinky a úhoř. Ale tato cenná látka se nenachází ani tak v mase, jako spíše v kůži, kostech a šupinách. Chcete-li využít výhod kolagenu, připravte lososa bez odstranění kůže nebo kůži opečte na pánvi a připravte si křupavou svačinku.
Maso (červené i bílé)
Všechno maso, ať už hovězí, telecí nebo vepřové, je dobrým zdrojem kolagenu. Nejvíce bílkovin je však koncentrováno v pojivové tkáni a šlachách, jako jsou žebra nebo mírně tučnější kusy hovězího masa. Přemýšlíte, jakou zeleninovou přílohu? Červené papriky obsahují více vitaminu C než většina citrusových plodů. Vitamin C je nezbytný pro syntézu kolagenu, takže si je klidně připravte po svém k masu (nebo rybímu pokrmu) a maximalizujete produkci kolagenu.
Vaječné bílky
Ačkoli vejce, a zejména vaječný bílek, není přímo zdrojem kolagenu, je bohaté na prolin a glycin. To jsou aminokyseliny nezbytné pro správnou tvorbu kolagenu v našem těle. Udělejte si omeletu z vaječného bílku alespoň jednou týdně.
Krevety a ústřice
Pokud se na to cítíte, konzumujte je celé a vychutnávejte si každou jejich část (žvýkejte je však alespoň 30krát). Kolagen se nachází v mase, ale hlavně ve vnějších částech. Ústřice zase obsahují nadměrné množství zinku a mědi a aminokyseliny prolin a lycin.
Bobule
Většina bobulovitých plodů – včetně borůvek, ostružin a jahod – je pro vás prospěšná a chutná a představuje snadný způsob, jak do svého jídelníčku přidat vitamin C. Ten, jak víme, pomáhá tělu vytvářet kolagen. Přidejte si je do cereálií nebo jogurtu, jezte je jenom tak nebo si je zamrazte a dopřejte si zdravou pochoutku.
Zdroj foto: www.freepik.com