Arónie neboli jeřáb černý je považována za superpotravinu. Poskytuje spousty zdravotních výhod, a proto se nazývá také jako přírodní lék a ochránce zdraví. Proč byste ji měly užívat a pěstovat? Dočtete se z následujících řádků!
Zdravotní účinky arónie
- Zdroj antioxidantů
Arónie mají nejvyšší koncentraci antioxidantů ze všech ovocí. Antioxidanty chrání buňky v těle před škodlivými účinky oxidace a neutralizují volné radikály v těle. Tím také podporují hubnutí.
- Zdraví močových cest
Druhým velkým přínosem těchto bobulí je udržování dobrého zdraví močových cest. Zejména díky své vlastnosti zabraňovat vzniku infekce močových cest je oblíbená miliony lidí po celém světě. Obsahuje totiž Escherichiu coli, a to v množství až pětinásobném než u brusinky, která je známá při boji s problémy močových cest.
- Zlepšuje krevní oběh a posiluje krevní cévy
Tímto také snižují riziko srdečních onemocnění a diabetes. Taktéž podporuje hojení ran, odstraňování toxických látek z těla, zlepšuje pružnost cév a brání jejich ucpání. Působí protizánětlivě a vyvažuje hladinu krevního tlaku.
- Bojuje proti žaludečním obtížím
A to včetně žaludečním vředům, průjmům. Je ale také skvělý lék pro problémy s ledvinami.
- Karcinogenní efekt
Působí například proti rakovině tlustého střeva. Ničí rakovinné buňky a zdravé zachovává.
- Zdraví očí
Arónie obsahuje velké množství karoteny, který chrání buňky před poškozením a oči před šedým zákalem. Snižují také účinky UV záření na oči.
Jak pěstovat arónii
Pěstování arónie není nikterak náročné. Kromě příznivých zdravotních účinků, které vám při konzumaci poskytne, také zkrášlí vaši zahradu, protože se jedná o velmi pěknou malý keřík s tmavě zelenými listy, které visí na větvích z keře. Při plození jsou obsypané tmavě fialovými bobulemi, květy jsou bílé. Nabízí celoroční využití.
Její plody se využívají podobně jako borůvky – na šťávy, sirupy, do pečení a na výrobu marmelády. Jejich chuť je nahořklá, nechutná tedy každému. Sklízí se na podzim.
Kupte si keřík arónie dobré kvality, nejlépe dva roky starý (začíná plodit ve třetím roku). Na zahradě vyberte slunné místo (nebo částečně zastíněné), na typu půdy nezáleží. Lepších výsledků ale dosáhnete přidáním kompostu. Zalévejte jednou až dvakrát týdně. S tím, jak keřík poroste, bude vyžadovat stále méně vody.