Je tolik důvodů, proč běhat! Jen se to musí umět.
Jak rychle běhat?
při vyšší rychlosti spalujete víc energie. Ale pozor! při vysoké srdeční frekvenci si vaše svaly berou energii z cukrů. Tukové zásoby nechávají tak jak jsou. Při velmi pomalém běhu zase spálíte málo energie. Chce to najít zlatý střed. Pro většinu to znamená držet srdeční frekvenci na 60 až 70 % maxima. Podle některých studií se nejlépe hubne při úplně jiném typu běhu, a sice při intervalovém (střídání rychlého a pomalého tempa).
Jak dlouho běhat?
Jestliže to s běháním myslíte opravdu vážně. Začněte běhat nejprve pomalu. Nejde o vzdálenost jakou uběhnete, ale jak dlouho dokážete běžet. Začátečníkům doporučuji 30 min běhu střídaného chůzí. Díky tomu udržíte i správnou ,,tepovku,,. Můžete zkusit: Po 30 minutách běhu 20 minut chůze a pak dalších 20 minut běhu. To už je pro tukové zásoby něco!
Jak často?
Doporučuji tak třikrát týdně, ideál je čtyřikrát nebo pětkrát.
Co jíst?
S běháním zapomeňte na všechny drastické diety. Můžete z jídelníčku vyloučit sacharidy (ovoce, brambory, pečivo), ovšem jen na pár dní. Ke sportu je vaše tělo bude potřebovat. Stejně jako proteiny i tuky. Začněte tím, že z jídelníčku vyloučíte všechna nekvalitní jídla – uzeniny, čokoládové tyčinky, koblihy, koláče, sladké limonády, zmrzliny. Možná po několika týdnech zjistíte, že vůbec žádnou dietu potřebovat nebudete.
Na pomoc ovšem můžete zkusit ‚podporovače‘ spalování podkožního tuku. Fungovat tak má rybí tuk, lecitin nebo řepkový olej.
Po běhání se neodměňujte jídlem. Tak 30 až 60 minut nejezte a pak si dejte porci bílkovin. Bílý jogurt, cottage, chléb se šunkou a sýrem nebo třeba rybu se zeleninou.