Zapojit děti do domácích prací je ve většině případů skutečným oříškem. A po několika neúspěších to rodiče často vzdají a raději se do domácích pracovních činností pustí sami. Připravili jsme článek, který se zaměřuje na nejčastější chyby při zapojení našich dětí do chodu domácnosti. Jaké chyby máme na mysli?
Odměna za práci
Základním problémem toho, aby se děti podílely na domácích pracích, je situace, kdy rodiče nevědomky začnou vytvářet tzv. „ekonomiku odměn“. To je zvyk, kdy dítě za každou svou vstřícnost a činnost od vás začne očekávat, že něco dostane.
Až budou děti starší
Když jsou děti malé a skutečně touží pomoci, většina z nás jim to nedovolí z důvodu, že jsou ještě moc malé na to, aby něco dělaly. A popravdě, důvodem je i fakt, že malé děti nadělají víc neplechy jak užitku. Zkuste to překousnout a zapojte je, pokud chtějí. Pro ně je to něco nového a zábavného. Postupně se tyto činnosti prohloubí a dítě je začne dělat automaticky samo. Čím později své děti zapojíte do chodu domácnosti, tím větší odpor k ní budou mít.
Křik a hněv
Všichni jsme čas od času unavení a vystresovaní, takže udržet si chladnou hlavu v situaci, kdy dítě zapomnělo nebo nechce doma pomáhat, je velmi těžké. Jenže pokud se uchýlíte ke křiku kvůli domácím činnostem, vaše dítě si tyto pracovní činnosti spojí s vaším hněvem, špatnými pocity a negativitou. Pamatujte, že křičet na dítě, aby dělalo domácí práce, nikdy nepovede k jeho motivaci.
Obtížné úkoly
Aby se děti naučily zvládat domácí práce, je třeba na ně netlačit a nezatěžovat je hned zpočátku složitými a četnými úkoly. V ideálním případě zkuste domácí práce dělat zprvu s nimi, aby pochopily, co vůbec od nich čekáte.
Nebuďte netrpělivá, i vy jste se musela naučit vše, co dnes už zvládáte lusknutím prstu. Děti jsou teprve na začátku, buďte jim spíše nápomocná.
Zdroj foto: www.pixabay.com