Hrstkovou polévku znaly již naše babičky, které ji s oblibou připravovaly. A to zvláště, když nebylo dostatek jiných surovin. Luštěninovou hrstkovou polévku si můžete připravit doma kdykoliv, když budete mít chuť na něco teplého, chutného, výživného a rychlého. Skvělé je, že suroviny, které jsou na její přípravu zapotřebí, obvykle najdeme všichni doma kdykoliv.
Na hrstkovou polévku se sice už malinko pozapomnělo, my vám ji ale připomeneme, protože rozhodně stojí za ochutnání. Skvěle zasytí – a teď v tomto mrazivém zimním počasí také zahřeje a dodá tělu potřebné živiny.
Budete potřebovat:
- hrách,
- čočku,
- fazole,
- kroupy,
- kořenovou zeleninu,
- menší cibuli,
- přibližně 1 lžíci oleje,
- 2 lžíce mouky,
- vodu,
- česnek podle chuti,
- sůl, pepř a majoránku.
Postup přípravy:
Uvařit samotnou polévku není nic složitého. Název hrstková napovídá, že od každého druhu luštěnin se do polévky dává troška – hrstka.
- Nejprve si tedy uvaříte čočku, hrách, fazole a kroupy. Fazole je nutné den dopředu namočit do vody, aby změkly. Použít ale samozřejmě můžete i fazole z plechovky, kdybyste si chtěli polévku uvařit ihned.
- Pokud doma nemáte všechno, nevadí, dejte do polévky alespoň to, co zrovna doma máte. Ale v této plné sestavě chutná polévka nakonec nejlépe.
- Kořenovou zeleninu můžete použít čerstvou, nejlépe najemno nastrouhanou, určitě ale polévku nezkazíte, když použijete mraženou zeleninovou směs. Menší cibuli si nakrájíme a společně se zeleninou a utřeným česnekem přidáme k luštěninám ještě před koncem vaření. Společně pak všechno krátce vaříme, do změknutí zeleniny.
- Mezitím si připravíme jíšku na zahuštění polévky. Tu připravíme klasicky z trošky oleje a mouky.
- Polévku nakonec zahustíme a ochutíme solí, pepřem a samozřejmě majoránkou, která v hrstkové polévce rozhodně nesmí chybět.
Dobrou chuť!
Zdroj foto: www.pixabay.com