Tu a tam se stává, že člověka bolí na hrudi či pociťuje určitý tlak. Je to něco, s čím se setkal už asi každý z nás. Tlak a bolest může mít celou řadu rozmanitých příčin. Některé nejsou vůbec vážné a jiné mohou ohrožovat člověka na životě.
Existují rozdíly v charakteru tlaku či bolesti na hrudi/prsou podle toho, odkud přesně vychází. Může se jednat o tupou bolest, bolest na plicích, bolest na pravé straně či levé straně, bolest nebo tlak při nádechu, bolest vystřelující až mezi lopatky a bolest na hrudi při polykání. Bolest i tlak se mohou objevit také ze stresu.
Různé typy tlaku a bolesti na hrudi
- Tupá bolest na hrudi se většinou spojuje s infarktem myokardu
- Bolest či tlak ze stresu se projevuje pícháním v oblasti hrotu srdce, pod levou paží a levou bradavkou. Bolest doprovází i rychlejší bušení srdce.
- Bolest na hrudi vpravo se objevuje u lidí nejčastěji. Tato bolest není nějak nebezpečná, ale velmi nepříjemná a někdy hrůzu budící. Při hlubokém nádechu se bolest může zhoršovat.
- Bolest na plicích většinou souvisí se záněty dýchacích cest. Pokud se přidruží kašel, rýma, teplota, pak je to jasné.
- Bolest nebo tlak na hrudi při nádechu, vzniká často při nadměrné fyzické zátěži. Může se jednat o stěhování nábytku, velký úklid domácnosti či sklepa, a také při delší době v krkolomné poloze – jako je věšení závěsů a záclon. Proto tuto bolest může během svého života několikrát pocítit hodně lidí. Tento typ bolesti však může mít ještě i další příčiny:
- A) námaha dýchacího svalstva při průduškovém astma a při chronickém zánětu průdušek
- B) blokáda plotének v hrudní oblasti páteře
- Bolest na hrudi vystřelující pod nebo mezi lopatky může být vyvolána infekčním onemocněním, které vyvolávají plané neštovice
Jak vidíte, existuje mnoho různých druhů bolestí či tlaku na hrudi. Pokud se bolest nezlepšuje nebo se opakuje, určitě je vhodné konzultovat to s lékařem. Bolest na hrudi může být i důsledek zaražených prdů. Ačkoliv to zní jakkoliv humorně, opakující se problémy není radno přehlížet.