CRP test je v poslední době často užívaným slovním spojením, a to nejen mezi profesionálními lékaři. Jedná se o velmi populární a jednoduchý způsob, jak zjistit původ nemoci a snadno tak určit příslušnou léčbu.
Co znamená CRP?
Zkratka CRP pod sebou skrývá C takzvaný C-reaktivní protein. Tento protein je látka bílkovinného charakteru, která se tvoří v játrech a její hodnota velmi výrazně a v krátkém čase stoupá v závislosti na zánětlivých procesech v těle. Nejčastěji slouží jako ukazatel bakteriální infekce a ukazuje tak na léčbu antibiotiky, může však pomoci také s diagnostikou nádorových či autoimunitních onemocnění.
Jak takové vyšetření probíhá?
CRP test je velmi rychlá záležitost, kdy vám lékař pouze píchne do prstu, odebere kapičku krve a tu pak vloží na vyšetření do speciálního přístroje. Ten zpravidla již během pár minut ukáže výsledek, tedy hladinu C-reaktivního proteinu v krvi. U zdravých jedinců se CRP hodnota pohybuje do 5 mg/l. Jestliže množství stoupne, pak se může jednat o virovou infekci, pokud však hodnoty překročí 30 mg/l CRP, je na místě začít léčbu antibiotiky. Velkou výhodou tohoto testu je, že CRP hodnota v krvi stoupá podstatně rychle již po začátku infekce a lze tak brzy nasadit správnou léčbu.
CRP test doma?
Jestliže vás trápí nespecifické příznaky nemoci a cítíte se slabě, pak můžete odhalit příčinu, která k vašemu stavu vede, také z pohodlí domova. CRP test bez problému pořídíte totiž v lékárně, jeho cena se pohybuje zhruba kolem 300 korun. Může se hodit, pokud se vám zrovna nehodí cesta k lékaři, může se totiž stát, že odhalíte virový původ vaší nemoci, a tak by antibiotika byla zbytečná. Jestliže vás však trápí bakteriální infekce, je nutné navštívit lékaře, aby vás vyšetřil a předepsal správné léky.
C-reaktivní protein je hojně využíván v rychlé diagnostice běžných potíží, lze díky němu určit také schopnost léčby antibiotik. Může však pomoci také s odhalením vážnějších nemocí, je to tedy velmi užitečná lékařská metoda.
Zdroj foto: freepik.com