Diabetes neboli cukrovka bohužel nemá vždy výrazné příznaky, které by vám odhalily, že tímto onemocněním můžete trpět. Některé z nich totiž bývají nenápadné a objevují se pomalu v průběhu času.
Změny vidění
U lidí s cukrovkou se mnohdy rozvíjí diabetická retinopatie, tedy změny na sítnici. Tento problém vzniká kvůli přebytku krevního cukru, který poškozuje všechny drobné cévy v těle, včetně těch v očích. Žilky pak mohou praskat a tekutina z nich prosakuje do oka, což způsobuje rozmazané či zamlžené vidění či problémy se zaostřením. Jestliže cukrovka není léčena, poškození očí vede k otoku tkáně. Postupem času se tak zvyšuje riziko ztráty zraku.
Hojení ran
Cukrovka celkově ovlivňuje cirkulaci krve v těle. To znamená, že tělo není tak dobře schopno rozvádět krev a buňky imunitního systému po těle. Kromě toho vysoký krevní cukr také snižuje imunitu. Příznakem cukrovky tak mohou být také rány, které se hojí příliš dlouho. Tělo je zároveň citlivější na vznik různých infekcí. Jestliže na sobě pozorujete tyto příznaky, je třeba zpozornět, jelikož se může jednat o cukrovku 2. typu.
Mravenčení
Mravenčení či necitlivost v nohách pravděpodobně potkala každého z nás, nejčastěji po sezení ve špatné pozici. Nicméně zhruba polovinu lidí trpících cukrovkou postihne poškození nervů. To vede k necitlivosti a mravenčení, případně bolesti. Nejčastěji k těmto pocitům dochází v chodidlech a rukou. Pociťovat můžete také změny teplot či slabost v končetinách. Z dlouhodobého hlediska tyto problémy mohou vést k diabetické neuropatii, proto je důležité se při podezření na cukrovku nechat brzy vyšetřit.
Cukrovka druhého typu je poměrně častým onemocněním, které dokáže značně zkomplikovat život. Při včasné léčbě však můžete předejít závažnějším problémům.
Zdroj foto: www.pixabay.com