Pomáhají vám děti v kuchyni? Jsou schopny zvládnout jednoduché recepty samy, nebo je do kuchyně raději nepouštíte? Oblíbený televizní pořad MasterChef Junior ukázal, že i děti od 8 do 13 let jsou schopné připravit jídla stejně tak dobře jako dospělí. Ukažte dětem, že to u vás doma jde také. Společné vaření může být zábavou i prostorem, jak děti přirozeně učit a vést k samostatnosti.
Děti v kuchyni
Doby, kdy byla kuchyně dominantou jenom žen je dávno pryč. Pokud chcete, aby vám děti v domácnosti pomáhaly, je třeba jim pro to vytvořit vhodné podmínky. Děti chtějí být s námi a napodobovat nás, touží po úspěchu a po naší pozornosti. Chtějí být užitečné a dělat to, co maminka. Výhodou je, že to posílí jejich sebevědomí a radost z povedené práce je bude motivovat k dalším úkolům.
Činnosti v kuchyni pro děti stejně tak pro dospělé mají svá pravidla. Přece jenom se pohybujeme v prostředí skrývající potenciální nebezpečí ublížení na zdraví. Než děti do kuchyně vezmeme, zvažme tedy, jak místo přizpůsobit, abychom rizika snížili na minimum.
Vhodné dětské kuchyňské pomůcky
Důležité je připravit pracovní pomůcky podle věku dítěte. Starší děti už mohou používat stejné nástroje i spotřebiče jako my. Než začneme, je třeba dodržet tři základní pravidla vycházející z metody Marie Montessori, především u těch nejmladších. Nejdříve prostředí připravíme a nachystáme vhodné pomůcky pro děti, které se dají běžně koupit, zpravidla v e-shopech. Poté dítěti pomalu postup ukážeme, přitom mluvíme co nejméně a používáme obě ruce. Pak mu dáme důvěru, aby úkon zvládlo samo.
Jak je zasvětit do práce v kuchyni
Zájem o pomoc v kuchyni mají už malé děti kolem dvou let. Můžete pro ně nejdříve pořídit malou cvičnou kuchyňku, kde bude i nízký stolek a židlička. Pokud použijeme klasickou pracovní desku, nezapomeneme na stabilní protiskluzovou stoličku. Děti velmi rády krájí, což si mohou nejdříve vyzkoušet s dřevěným nožem a ovocem. Poté mohou začít s krájením měkkého ovoce či zeleniny jako je banán nebo okurka. Ideální pomůckou je vlnkový kráječ. Při použití klasického ostrého nože je vhodné použít dětské chrániče prstů, šikovnější a starší dítě je ani nebude potřebovat. Je třeba dítěti vše vysvětlit, ukázat a dohlížet na něj. Na jablka se bude hodit kráječ jablek. Dětem se bude hodit i škrabka, kterou využijí praváci i leváci. Existují i držáky na krájení cibule i zeleniny, které ocení i dospělý. Na tvrdé potraviny použijte ministruhadlo nebo speciální ořezávátko nebo spirálové struhadlo, ze kterého budou děti nadšeny.
Děti milují pečení, takže se budou hodit formy různých tvarů, např. mini muffiny, malý váleček na těsto, metla na míchání i malá odměrka. Uchopování, nošení i přenášení dělejte oběma rukama, pomáháte tím rozvíjet obě hemisféry. Na nalévání je ideální malý džbánek (obsah 0,5 l), který děti uchopí za ucho jednou rukou a druhou si ho zepředu přidrží.
Trpělivost a žádný spěch
Větší děti zvládnou složitější práce i recepty, mohou samy připravit celé menu. Důležité je děti podpořit v tom, že chybou se učí, takže rozlité mléko nebo vysypaná mouka se dá uklidit. Vždy vysvětlujeme názorně, pomalu, postupujeme od jednoduššího k těžšímu. Jinak postup vysvětlujete tříletému a jinak dvanáctiletému dítěti. Vše ukazujeme z jeho pohledu a nezapomínáme na leváky. Pro děti je důležitý klid, trpělivost, soustředění, nespěchat a dělat přestávky. Po skončení vždy ukážeme, jak mají po sobě uklidit. I úklid může být veselou hrou, když jim pořídíte barevné utěrky, hadříky nebo smetáčky.