Jestliže se zajímáte o domácí přípravu jídla, zejména pečiva, pak už jste možná narazila na termín kváskování. A pokud ne, rozhodně to stojí za prozkoumání. Jedná se totiž o pečení z vlastního kvásku, ze kterého si můžete připravit lahodný chléb, po kterém se jen zapráší.
Správná mouka
Naprostým základem pro pečení pečiva je zvolit ten správný typ mouky. Ta se totiž nerozděluje pouze na hladkou, polohrubou a hrubou tak, jak ji známe. Při pečení chleba je třeba seznámit se s ní blíže. Významnou je celozrnná žitná mouka, ze které se zakládá kvásek. Znát byste měla také chlebovou žitnou mouku, hladkou pšeničnou mouku T 650 a v neposlední řadě pšeničnou hladkou mouku typu 00. Takto zpracované mouky jsou přímo stvořené pro pečení nejen chleba, ale i dalšího pečiva.
Kváskový startér
K pečení vlastního kváskového chleba budete potřebovat kvásek, který je náhradou za droždí. Kváskový startér můžete sehnat již připravený od dalších nadšenců, kteří ho nabízejí k odběru. Založit si však můžete i vlastní – stačí smíchat 100 g žitné mouky a 100 g vlažné vody.
Tuto směs nechte jeden den na teplém místě, poté odeberte ze směsi 100 g a opět přidejte po 100 gramech mouky i vody. Toto pak opakujte ještě dvakrát. Poté už je kvásek připraven na pečení chleba. Nezapomeňte si odebrat lžíci rozkvasu, abyste měla na příští pečení.
Pečení
Jestliže s kváskem pracujete poprvé, je třeba obrnit se trpělivostí. Nelze totiž určit přesný postup, záleží totiž na mnoha různých faktorech. Proto je třeba počítat s tím, že to bude chtít několik pokusů, než objevíte ten nejlepší postup pečení. Receptů na chleba je celá řada, pro první pokusy se nejlépe hodí nehnětený žitný chleba, který nepotřebuje složité přípravy. Poté můžete pokročit k složitějšímu pečení hněteného chleba, který kyne v ošatce a je třeba ho překládat během kynutí.
Domácí pečivo je jedinečné, ačkoliv je náročné si ho připravit. Žitný kvásek dodává pečivu typickou nakyslou chuť, pro kterou je klasický chléb tak oblíbený.
Zdroj foto: www.pixabay.com